Rozszyfrowanie podatków od dochodów z wynajmu korporacyjnego
Artykuł partnera.
Z prowadzeniem wynajmu nieruchomości mieszkalnych wiąże się opodatkowanie, które zależnie od różnych czynników występuje w trzech różnych formach. Pierwszym z nich jest zwolnienie z podatku VAT, drugim opodatkowanie stawką 23% VAT, a trzecim opodatkowanie stawką 8% VAT przy usługach związanych z tzw. zakwaterowaniem. Wiele osób zastanawia, się jakie obowiązki podatkowe występują w przypadku uzyskiwania dochodów z wynajmu korporacyjnego.
Zwolnienie z podatku VAT
Określając stawkę VAT, należy przede wszystkim mieć na uwadze specyfikę najmu korporacyjnego. Usługa ta jest realizowana poprzez faktyczne wykorzystanie danego lokalu przez najemcę. Warto jednak pamiętać, że długotrwały cel mieszkaniowy różni się od chociażby od krótkotrwałego celu pobytu o charakterze biznesowym. Pierwszy z nich nie jest związany z chwilowym kwaterunkiem, tylko stałym interesem życiowym najemcy danego lokalu. W praktyce usługę wynajmu można uznać za najem mieszkaniowy zależnie od tego, czy dany lokal służy zaspokajaniu potrzeb życiowych danej osoby bez względu na okres trwania umowy. Zgodnie z przepisami, z podatku VAT zwolnione są usługi wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub jej części wyłącznie na cele mieszkaniowe. W praktyce wszystko więc zależy od faktu spełnienia obiektywnych przesłanek dotyczących charakteru danego lokalu, a także subiektywnych odnośnie jego przeznaczenia. Zwolnieniu nie podlega więc wynajem w celach innych, niż mieszkaniowe. Nie ma przy tym znaczenia forma prawna podmiotu zarówno świadczącego, jak i nabywającego usługę.
Opodatkowanie stawką 23% VAT i 8% VAT.
Wynajem lokali mieszkalnych przez podatnika nieświadczącego usług zakwaterowania, ale udostępniającego nieruchomości na rzecz klienta lub spółki celem prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania wiąże się z opodatkowaniem według stawki 23% VAT. Stawka 8% VAT obowiązuje natomiast w przypadku innych usług związanych z zakwaterowaniem, takich jak noclegi świadczone przez motele, hotele, pensjonaty i inne podobne obiekty. Do tej kategorii zaliczają się tez długoterminowe lub tymczasowe kwaterunki w internatach, domach studenckich, bursach szkolnych czy blokach szkolnych. Sekcja ta nie obejmuje jednak m.in. wynajmu nieruchomości mieszkalnych na dłuższy pobyt, z reguły w cyklu rocznym lub miesięcznym.
Podatek VAT a usługi związane z zakwaterowaniem
Zwolnienie z VAT dotyczy jedynie usług wynajmu lub dzierżawy lokali o charakterze mieszkaniowym oraz wyłączenia na cele mieszkaniowe. Nie obejmuje ono natomiast usług związanych z zakwaterowaniem. Od wynajmu różnią się one głównie zakresem świadczeń dodatkowych, takich jak podstawowe wyposażenie czy opierunek. Nie bez znaczenia pozostaje tez długość okresu oddania danej nieruchomości do użytku, który przy zakwaterowaniu zwykle jest krótszy. Należy również wziąć pod uwagę zmienność w czasie poszczególnych osób używających lokalu, będąca z reguły wyższa w przypadku kwaterunku. Jednym z miast będących częstym miejscem realizacji takich usług jest Gdańsk, długoterminowy wynajem mieszkań dla pracowników oferuje firma BH Rent Apartments. Najem korporacyjny dotyczy nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak dzielnice Oliwia czy Przymorze.
Rzeczywiste stawki dla najmu korporacyjnego
Jeżeli działalność prowadzona przez podatnika obejmuje wynajem mieszkań dla pracowników podróżujących w celach biznesowych, udostępniane lokale zwykle nie są jego własnością. Dysponowanie tymi nieruchomościami opiera się na umowach zawartych z ich właścicielami, a także tworzeniu ofert i przyjmowaniu rezerwacji, obsłudze klienta, udostępnianiu kluczy, zapewnianiu świeżej pościeli i ręczników, utrzymywaniu czystości czy realizacji ewentualnych napraw i innych podobnych czynnościach. W praktyce korporacyjny wynajem apartamentów nie podlega więc zwolnienia z podatku VAT. Usługa ta jest związana z zakwaterowaniem, dlatego zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie opodatkowana zgodnie z obniżoną stawką VAT w wysokości 8%.