Dom z kredytem pod hipotekę

Jaki kredyt, pożyczkę można zabezpieczyć hipoteką?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia kredytu, pożyczki, jest hipoteka. To również rozwiązanie, dzięki któremu często udaje się wynegocjować korzystniejsze warunki zobowiązania. Dlatego sprawdź, jakie produkty bankowe możesz zabezpieczyć hipoteką.

Na czym polega zabezpieczenie kredytu hipoteką?

Gdy starasz się o kredyt czy pożyczkę, bank zwykle bardzo dokładnie weryfikuje Twoją zdolność do spłaty zobowiązania w określonym czasie, wraz z odsetkami. Na zdolność kredytową składa się m.in. wysokość dochodów, rodzaj zatrudnienia, inne zadłużenia.

Jeśli bank oceni Twoje możliwości finansowe na niskie lub wnioskowana kwota jest zbyt wysoka, może żądać dodatkowego zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności. Tym samym chroni się na wypadek, gdybyś przestał terminowo regulować raty.

Jednym z rozwiązań stosowanych w takich przypadkach jest kredyt pod hipotekę. Gdy jesteś właścicielem domu lub mieszkania, możesz oddać go w zastaw bankowi. A jeśli przestaniesz spłacać kredyt, bank może dochodzić przejęcia praw własności do nieruchomości, aby uregulować tę należność.

Popularnym produktem jest pożyczka hipoteczna, chociaż kredyt pod hipotekę to także kredyt konsolidacyjny (kredyt-pod-hipoteke.pl). Ponadto trzeba wiedzieć, czym różni się kredyt pod hipotekę a kredyt hipoteczny.

Kredyt pod hipotekę mieszkania/domu a kredyt hipoteczny

Kredyt pod hipotekę, częściej nazywany pożyczką hipoteczną, nie jest tym samym produktem, co kredyt hipoteczny. Jaka jest różnica między nimi?

Pożyczkę hipoteczną zaciągasz pod zastaw nieruchomości, której właścicielem już jesteś. Możesz skorzystać z takiej formy zabezpieczenia tylko wtedy, gdy posiadasz dom czy mieszkanie. Natomiast kredyt hipoteczny przyznawany jest na zakup mieszkania lub budowę domu, a więc na nieruchomość, którą dopiero planujesz nabyć.

Kredyt pod hipotekę na dowolny cel – zalety i wady

Warto wiedzieć, że pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel. Dla banku nie będzie mieć znaczenia, czy w ten sposób sfinansujesz egzotyczne wakacje, kupisz auto czy zainwestujesz w mieszkania na wynajem.

Dodatkowo zabezpieczenie hipoteką zwiększa Twoją zdolność kredytową, ułatwia zaciągnięciu kredytu. Ze względu na to, że obniża się ryzyko, łatwiej też wynegocjować korzystniejsze warunki zobowiązania. Zwykle jest to bardziej opłacalne niż kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń.

Z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji niespłacania rat – bank może przejąć Twoje mieszkania lub dom. Należy więc dokładnie zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi, a także realnie ocenić perspektywy w przyszłości.

Na koniec dodamy jeszcze, że kredyt pod hipotekę dla zadłużonych jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, którym w innej sytuacji nie zostałby przyznany kredyt konsolidacyjny. Stanowi wyjście, gdy Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska lub gdy posiadasz negatywną historię kredytową.

A czy kredyt pod hipotekę się opłaca? Tak, jeśli decyzję o nim podejmujesz świadomie, mając z góry ustalony „plan b” na wypadek wszelkich problemów finansowych, które mogłyby spowodować opóźnienia w spłacie rat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.