Monety na papierowych pieniądzach

Deklaracja PIT-36 – wszystko, co musisz wiedzieć

Deklaracje podatkowe to obowiązek, który dotyczy każdego podatnika. Składa się je raz do roku. Odbiorcą zeznania jest właściwy urząd skarbowy. Zeznania podatkowe w urzędzie skarbowym składają zarówno osoby fizyczne, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej także należy się rozliczać. Deklaracje są wypełniane między innymi na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby z działalnością gospodarczą wypełniają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu, a także straty. Jedną z deklaracji podatkowych jest PIT-36. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Zawierają wiele praktycznych porad i wskazówek dotyczących deklaracji podatkowej.

Co to jest PIT-36?

Zastanawiasz się, co to dokładnie jest PIT-36? Jest to jedna z deklaracji podatkowych, którą należy rozliczyć. Dzięki niej podatnik może rozliczyć się z właściwym urzędem skarbowym. Deklaracja dotyczy przychodów, które zostały osiągnięte w konkretnym roku. Można złożyć je osobiście w siedzibie urzędu, za pomocą listu lub w najwygodniejszy sposób – elektronicznie, przez Internet. Deklaracja PIT-36 obowiązuje w przypadku rozliczania na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej. 

Jak rozliczyć PIT-36?

Zastanawiasz się, jak złożyć deklarację PIT-36? Chciałbyś zrobić to przez Internet? Na szczęście jest taka możliwość. Rozlicz Pit-36 z podatnik.info. Jest to wygodny i szybki sposób, który nie wymaga wychodzenia z domu. Możesz ominąć wyprawę do urzędu skarbowego i wypełnić zeznanie podatkowe przez Internet. Cała procedura jest niezwykle intuicyjna i szybka. Wystarczy do niej dostęp do Internetu i urządzenie mobilne. Deklarację można składać samodzielnie lub razem z żoną lub mężem. Jest też możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Deklaracja informuje o wysokości dochodu, a także poniesionej straty. Deklaracja rozliczana jest na zasadach ogólnych.

Kogo obowiązuje PIT-36?

Dotyczy to podatników, których nie obowiązuje formularz PIT-37. Zeznanie PIT-36 obejmujące osiągnięte dochody muszą złożyć następujące osoby, które:

  • prowadzą działalność przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkowa, która nie dotyczy rolnictwa,
  • prowadzą działy specjalne produkcji rolnej i rozliczają dochody lub straty z działów specjalnych produkcji rolnej,
  • otrzymują przychody z wynajmowania, dzierżawienia lub innych zbliżonych umów, dotyczących nieruchomości i działek,
  • odprowadzają zaliczki na podatki od przychodów,
  • zarabiają za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.