Para rozmawia z mężczyzną pracującym w banku

Young couple meeting financial advisor for home investment

Lokata czy konto oszczędnościowe? Dla niezdecydowanych kilka ważnych informacji

Lokata czy konto oszczędnościowe? Odpowiedzi na to pytanie poszukują osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem i szukają najlepszego sposobu na pomnażanie pieniędzy. Poznaj najważniejsze informacje, które pomogą w podjęciu decyzji dopasowanej do twoich oczekiwań.

Szacuje się, że nawet ¼ Polaków nie ma zgromadzonych żadnych oszczędności, a przecież są to pieniądze stanowiące ważny element zabezpieczający finansową przyszłość. Część z nich ma w planach odkładanie środków, jednak nie wszyscy wiedzą, od czego zacząć. Wątpliwości pojawiają się już na początku – lokata czy konto oszczędnościowe? Wybór odpowiedniego produktu bankowego zależy od kilku czynników.

Konto oszczędnościowe – dla rozpoczynających oszczędzanie

Jeśli nie dysponujesz większą nadwyżką finansową, wątpliwość związana z tym, który produkt bankowy będzie lepszy: lokata czy konto oszczędnościowe, zostanie szybko rozwiana. W tym przypadku należy założyć oprocentowany rachunek, ponieważ on pozwala na oszczędzanie już od pierwszej złotówki.

Na konto oszczędnościowe możesz wpłacać dowolne kwoty z dowolną częstotliwością. Warto jednak robić to systematycznie, dzięki czemu zgromadzony kapitał szybko się powiększy. Odsetki naliczane są co miesiąc, w oparciu o mechanizm procentu składanego.

Konto oszczędnościowe będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • nie posiadasz dużego kapitału
  • chcesz mieć stały dostęp do środków.

Lokata bankowa – by mnożyć zyski

Dysponując sporą nadwyżką finansową zgromadzoną na koncie oszczędnościowym, warto zrobić kolejny krok w stronę pomnażania środków. Uruchomienie lokaty bankowej pozwala zwielokrotnić kapitał – w zależności od czasu trwania umowy oraz wysokości oprocentowania.

Warto pamiętać, że wpłata środków na lokatę bankową oznacza „zamrożenie” pieniędzy. Co prawda wypłata całości kapitału jest możliwa przed okresem zapadalności, jednak wiąże się zwykle z utratą wszystkich odsetek.

Lokatę bankową wybierz, gdy:

  • dysponujesz środkami w wysokości odpowiadającej minimalnemu depozytowi
  • w najbliższym czasie nie planujesz żadnych wydatków.

Konto oszczędnościowe i lokata?

Pamiętaj! Założenie lokaty nie wyklucza możliwości dalszego odkładania środków na koncie oszczędnościowym. Jest to wręcz zalecane, ponieważ pozwoli na zgromadzenie pieniędzy, które następnie można przeznaczyć na kolejną lokatę. W ten sposób kapitał będzie stale się powiększał, dzięki czemu uda ci się zgromadzić spore oszczędności.

Zanim zdecydujesz się na konkretne konto oszczędnościowe lub lokatę, porównaj dostępne produkty. Mimo niskich stóp procentowych, wpływających na wysokość oprocentowania, niektóre produkty bankowe pozwalają na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.