Mężczyzna robi przelew werefikacyjny na laptopie

Przelew weryfikacyjny – kiedy warto go wprowadzić?

Coraz częściej załatwiamy wiele spraw przez internet, stąd powstała potrzeba stworzenia nowych metod zabezpieczających firmy przed nieuczciwymi klientami. Przelew weryfikacyjny to stosunkowo prosta metoda wykorzystywana przez wiele instytucji. Na czym on polega?

Kiedyś, gdy osoba przychodziła do banku lub firmy pożyczkowej, pracownik brał do ręki dowód osobisty i sprawdzał, czy ta sama osoba siedzi przed nim na fotelu – i mimo wszystko również zdarzały się oszustwa. W sieci, gdy nie ma kontaktu twarzą w twarz, trzeba potwierdzić swoją tożsamość w inny sposób – właśnie za po

Przelew weryfikacyjny – co to jest?

To metoda weryfikacji polegająca na przelaniu bardzo niewielkiej kwoty – od 1 grosza do 1 złotówki – na konto bankowe firmy, w której chcemy na przykład założyć konto lub wysłać wniosek o usługę. Dzięki tej metodzie nie musimy udawać się do placówki, aby potwierdzić swoją tożsamość. Konto w banku jest niejako dowodem na to, że klient może takie czynności wykonywać, a jego dane widoczne w potwierdzeniu przelewu zostają sprawdzone i zaakceptowane.

Dlaczego stosuje się przelew weryfikacyjny?

Nie bez powodu jest to metoda stosowana głównie przez banki i podmioty finansowe. W ich przypadku bardzo często dochodzi do wyłudzeń, oszustw czy podszywania się pod inne osoby. Takie sytuacje są niezwykle problematyczne zarówno dla poszkodowanego klienta, jak i dla samej instytucji. Aby ich uniknąć, musi być pewność, że użytkownik jest tym, za kogo się podaje. Ponadto, dzięki przelewowi weryfikacyjnemu nie ma mowy o pomyłce, gdy w grę wchodzi pożyczka, którą trzeba przelać na właściwe konto.

Jak działa przelew weryfikacyjny?

Zazwyczaj jest to ostatni etap składania wniosku i dotyczy głównie nowych klientów danej firmy. Pamiętajmy, że taki przelew powinien opiewać maksymalnie na kwotę jednej złotówki. Jeżeli jest wyższy – powinno to wzbudzić nasze wątpliwości.

Proces ten jest tak prosty, jak wysłanie przelewu do bliskiej osoby. Po prostu logujemy się do banku i wykonujemy transfer środków – w polu “odbiorca” wpisujemy dane firmy, w której się weryfikujemy. Wszystkie szczegóły będą podane na stronie, na której składamy wniosek. Wiele firm korzysta też z płatności online, aby ułatwić i przyspieszyć proces wykonywania przelewów weryfikacyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mają pewność, że klienci będą bezpiecznie i wygodnie potwierdzać swoją tożsamość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.