Kobieta zastanawia się nad lokatą bankową

Na czym polega lokata bankowa na nowe środki?

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych produktów pozwalających na pomnażanie oszczędności. Chociaż obecnie ich oprocentowanie nie należy do najwyższych, istnieje możliwość wypracowania ponadprzeciętnych zysków. Ułatwiają to promocyjne oferty, takie jak np. lokata bankowa na nowe środki. Sprawdź, na czym to polega.

Za niskie oprocentowanie lokat bankowych odpowiadają rekordowo niskie stopy procentowe, które utrzymują się na takim poziomie od kilku lat. Jednak to nie zniechęca wielu osób do korzystania z tego typu produktów, ponieważ istnieje szansa na wypracowanie zysków większych niż standardowo.

Nowe środki – co to oznacza?

Pojęcie nowych środków pojawia się zwykle w odniesieniu do lokat z promocyjnym oprocentowaniem. Okazuje się jednak, że każdy z banków może mieć własną definicję w tym zakresie.

Nowe środki mogą zatem oznaczać:

  • wszelkie wpływy pochodzące z rachunków zewnętrznych stanowiące nadwyżkę ponad kwotę zgromadzoną w banku na dany dzień,
  • pieniądze, które nigdy nie znajdowały się na żadnej promocyjnej lokacie.

Z tego powodu – przed skorzystaniem z danej oferty – należy dokładnie zapoznać się z definicją nowych środków obowiązujących w danym banku. Dzięki temu unikniesz rozczarowania wówczas, gdy – zgodnie z interpretacją danej instytucji – wpłacone pieniądze wcale nie będą nowymi środkami.

Lokata na nowe środki – dla kogo jest przeznaczona?

Lokata na nowe środki jest przeznaczona dla precyzyjnie określonej grupy osób. Chociaż każdy bank może mieć różne wytyczne w tym zakresie, zwykle są to:

  • nowi klienci banku,
  • klienci wpłacający na lokatę nowe środki – zgodnie z obowiązującą definicją.

Niekiedy zachodzi także konieczność spełnienia dodatkowych warunków, np. udzielenia zgód marketingowych, założenia konta osobistego.

Lokata bankowa na nowe środki – ile można zyskać?

Zastanawiasz się, jak duże zyski pozwala wypracować lokata bankowa na nowe środki? Chociaż wiele zależy od wybranej przez ciebie oferty, odsetki potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Przykład 1. Załóżmy, że na lokatę wpłacasz 120 000 zł nowych środków. Po 6-miesiącach twój zysk wyniesie około 300 zł brutto.

Przykład 2. Załóżmy, że na 3-miesięczną lokatę na nowe środki wpłacasz 200 000 zł. Przeprowadzona kapitalizacja powiększy twój kapitał o około 250 zł odsetek.

Lokata na nowe środki – jak wybrać korzystnie?

Jeśli chcesz mieć pewność, że lokata na nowe środki faktycznie się opłaca, musisz porównać dostępne oferty. Warto je zestawić z różnymi rodzajami lokat – także tymi standardowymi czy przeznaczonymi do założenia poprzez aplikację mobilną. Co wziąć pod uwagę?

  • Oprocentowanie

To kluczowy parametr, od którego w dużej mierze zależy wysokość zysków. Im wyższe, tym wyższe odsetki zostaną naliczone. Warto przy tym sprawdzić, jaki charakter ma oprocentowanie. Jeśli zmienny, wówczas należy ocenić opłacalność lokaty.

  • Czas trwania lokaty

Zwykle są to lokaty krótkoterminowe. Dlatego nie musisz obawiać się, że trzeba będzie wypłacić środki przed okresem zapadalności w momencie niespodziewanych wydatków.

  • Minimalna i maksymalna kwota

Banki mogą mieć różne wymagania co do minimalnych i maksymalnych kwot. Na szczęście tego typu lokaty dostępne są dla depozytów już od 500 zł. Zaś maksymalna wartość kapitału może dochodził do nawet 200 000 zł.

Jeśli na porównanie ofert poświęcisz choćby kilkanaście minut, znajdziesz lokatę bankową na nowe środki najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.