Kobieta wypełnia e-deklaracje

pexels.com

e-Deklaracje, czyli jak wysłać PIT (i nie tylko) online?

Dopełnianie formalności urzędowych większości osób kojarzy się ze żmudnymi procedurami, koniecznością wypełniania obszernych druków oraz wizytami w placówkach administracyjnych, które trwają znacznie dłużej niż powinny. Znakomitym tego przykładem jest rozliczenie się z podatku uchodzące za przykry obowiązek, z którym trzeba mierzyć się każdego roku. Aby oszczędzić sobie frustracji i problemów warto skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii i złożyć dokumentację przy pomocy Internetu. Jak to zrobić?

Uproszczenie procedur do niezbędnego minimum 

Aby z powodzeniem rozliczyć się z podatku wystarczy zapoznać się z edeklaracją, czyli specjalnie zaprojektowanym systemem w ramach którego udostępniane są stosowne formularze. Posiadają one interaktywną formę, więc bez trudu każdy wypełni je odpowiednimi danymi a następnie wyśle do adresata, czyli właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu, przy pomocy kilku komend zatwierdzonych poprzez kliknięcie myszką. Warto podkreślić, że taki dokument elektroniczny trzeba podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo danymi autoryzującymi, na które składają się: 

  • PESEL lub NIP, 
  • imię, 
  • nazwisko, 
  • data urodzenia, 
  • kwota przychodu jaka została wskazana w zeznaniu za konkretny rok. 

Strona internetowa posiada wszystkie niezbędne zabezpieczenia, dlatego nie należy obawiać się tego sposobu udostępniania osobistych informacji. Po zakończeniu całej procedury każdy otrzyma Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które można wydrukować i zachować jako dowód dopełnienia obowiązku. e-Deklaracje służą nie tylko do rozliczania PIT-u. W ramach tego kompleksowego systemu, Ministerstwo Finansów udostępnia również formularze, które umożliwiają złożenie takich deklaracji jak między innymi: 

  • VAT, 
  • CIT, 
  • PCC, 
  • SD. 

Jest to więc platforma stworzona z myślą o szerokiej rzeszy odbiorców. Znacząco ułatwi życie zarówno pracownikom etatowym, jak i przedsiębiorcom podczas rozliczeń rocznych i miesięcznych. 

Kompleksowy charakter i imponująca funkcjonalność 

e-Deklaracje posiadają praktyczny charakter i pozwalają spojrzeć na komunikację z Urzędem Skarbowym w zupełnie inny, bardziej przychylny sposób. Ciekawą opcją jest udogodnienie stworzone z myślą o przedsiębiorcach, którzy są w stanie wysyłać formularze za pomocą modułu systemu finansowo-księgowego, bezpośrednio z konkretnych systemów. To duże ułatwienie i oszczędność dodatkowej pracy i czasu. 
Taka forma rozliczania się okaże się przydatna zwłaszcza dla tych, którym zależy na tym, by możliwie jak najszybciej otrzymać zwrot podatku. Pieniądze docierają na rachunek bankowy o wiele szybciej, niż ma to miejsce w przypadku dokumentów wysyłanych pocztą. Istotną zaletą jest też duża elastyczność dotycząca składania deklaracji. Nie trzeba dostosowywać się do ściśle określonych godzin otwarcia jednostek administracyjnych, bo wystarczy zalogować się do systemu o dowolnej porze dnia i nocy, a następnie wysłać plik. Zniknie też problem pomyłek podczas uzupełniania papierowych formularzy i żmudnego ich przepisywania. Tutaj błąd można wykasować z konkretnego okienka w ciągu kilku sekund i równie szybko zastąpić go prawidłowymi danymi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.