Zdobywanie certyfikatu znaków towarowych w Chinach

Jak szybko zdobyć certyfikat rejestracji znaku towarowego w Chinach?

Artykuł sponsorowany.

Firmy, które chcą bezpiecznie i skutecznie prowadzić eksport lub import z Chin, w pierwszym kroku powinny zadbać o rejestrację swojego znaku towarowego w Państwie Środka. Zapewnienie należytej ochrony własnej marki na nowym rynku to bowiem obowiązek, którego nie warto odkładać aż do momentu nawiązania faktycznej współpracy z partnerami z Chin. Trademark Partners gwarantuje bezproblemową rejestrację marki w Chinach – sprawdź, na czym polega ten proces i dowiedz się, jak szybko uzyskać potrzebny certyfikat!

Rejestracja znaku towarowego i jej znaczenie w Chinach

Znak towarowy stanowi szczególny rodzaj praw własności intelektualnej. W Chinach funkcjonuje wiele postaci znaku handlowego – firmy mogą rejestrować swoje znaki zarówno w formie słowa, frazy, symbolu, jak i grafiki czy dźwięku. Główną funkcją znaku towarowego jest identyfikacja produktów i usług jednego przedsiębiorcy oraz odróżnianie ich spośród oferty innych firm. Obserwując współczesny rynek, można zauważyć, że znak towarowy ma dodatkowo ogromne znaczenie dla prestiżu marki i jej pozycji wśród konkurencji. To kolejny powód, dla którego rejestracja znaku towarowego okazuje się tak istotna w momencie ekspansji przedsiębiorstwa na nowy rynek. Kwestia ta zyskuje na swym znaczeniu zwłaszcza w przypadku Chin, które okazują się ogromnym, bardzo gigantycznym rynkiem.

Warto dodać przy tym, że współcześnie najpopularniejsze chińskie platformy zajmujące się handlem elektronicznym dopuszczają do sprzedaży jedynie firmy, które posiadają świadectwo rejestracji znaku towarowego wydane przez China Trademark Office. Jak zatem widać, w interesie zagranicznych przedsiębiorców leży, by jak najszybciej dokonać niezbędnych obowiązków rejestracyjnych w tamtejszym urzędzie.

W jaki sposób uzyskać certyfikat rejestracji znaku towarowego w Chinach?

Proces rejestracji znaku towarowego w Chinach zajmuje co najmniej kilka miesięcy. Z tego powodu przedsiębiorcy, którzy planują wymianę handlową z Państwem Środka, powinni – jak już wspomniano – zająć się tą sprawą jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z wybranymi chińskimi kontrahentami.

Trademark Partners gwarantuje bezproblemową rejestrację marki w Chinach – warto o tym pamiętać, ponieważ do przeprowadzenia tej procedury obecność profesjonalnego pełnomocnika jest obowiązkowa. W Chinach nie ma bowiem możliwości, aby zagraniczny przedsiębiorca samodzielnie wnioskował o ochronę swojego znaku towarowego; tamtejszy Urząd Patentowy każdorazowo wymaga pośrednictwa lokalnego pełnomocnika. Wsparcie specjalisty jest jednak przydatne nie tylko w kontaktach z chińskimi urzędami – doświadczony pośrednik pomoże również z przyporządkowaniem prawidłowych klas i podklas produktów lub usług, a także sporządzi stosowny wniosek i złoży go w odpowiednim biurze, zapewniając sprawną rejestrację marki w Chinach.

Cały proces rejestracji znaku towarowego w Państwie Środka można przedstawić w kilku poniższych krokach:

  • złożenie wniosku w urzędzie i nadanie numeru rejestru przypisanego do danego znaku towarowego (czas oczekiwania ok. 4 tygodnie);
  • wydanie decyzji w sprawie rejestracji znaku towarowego przez chiński urząd (ok. 3-4 miesiące), który może wstępnie potwierdzić akceptację wniosku i opublikować stosowną informację w oficjalnym newsletterze lub zdecydować o odmowie – wówczas przedsiębiorca może próbować się odwoływać w ramach osobnej procedury, która trwa zwykle od 9 do nawet 12 miesięcy;
  • wydanie po upływie 3 miesięcy postanowienia o rejestracji znaku towarowego w Chinach, pod warunkiem że nikt nie wniósł do urzędu skutecznego sprzeciwu;
  • wydanie elektronicznego świadectwa rejestracji marki w Chinach (ok. 4 tygodnie od daty wydania postanowienia o rejestracji).

Znak towarowy w Chinach traci ważność po upływie 10 lat od daty jego rejestracji. W takim przypadku firma ma prawo jednak wnioskować o przedłużenie praw ochronnych do swojej marki na okres kolejnych 10 lat. Należy jednak przy tym pamiętać, że stosowny wniosek powinien zostać złożony w chińskim urzędzie nie później niż 6 miesięcy przed upływem ważności aktualnego certyfikatu rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.