Obowiązkowe podatki podczas prowadzenia działalności gospodarczej
Artykuł partnera.
Samozatrudnienie z wielu powodów stanowi atrakcyjną opcję, zwłaszcza dla osób pragnących zarówno dobrze zarabiać, jak i zachować pewną niezależność. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować nie tylko swoje możliwości, ale i sytuację gospodarczą kraju, w którym chciałbyś rozpocząć działalność. Jednym z najpopularniejszych kierunków obieranych przez polskich przedsiębiorców są państwa za zachodnią granicą ze względu na korzystne warunki zakładania firmy. Dowiedz się więcej o obowiązkowych podatkach podczas prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech!
Gewerbe – co to?
Gewerbe (Gewerbeanmeldung lub potocznie Gewerba) to nic innego jak jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w Niemczech. Proces zakładania firmy jest stosunkowo łatwy, a wpis do rejestru kosztuje zaledwie ok. 20 euro. Dla wielu osób praca na własny rachunek to najkorzystniejsza opcja – nie trzeba mieć wysokiego kapitału, a dobry pomysł i sprecyzowane plany.
Do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów (dowód osobisty i formularz) do urzędu zajmującego się rejestracją. Co najważniejsze, nie trzeba zmieniać miejsca zameldowania, wystarczy, że Twoja firma zyska siedzibę i adres. Jeśli nie planujesz przeprowadzki za granicę na stałe, możesz skorzystać z usługi użyczenia meldunku, którą oferują biura specjalizujące się w zakładaniu Gewerbe w Niemczech.
Jakie są obowiązkowe podatki na Gewerbe?
Zakładanie działalności w Niemczech związane jest z gruntownym przygotowaniem się z zakresu tamtejszego prawa i polityki gospodarczej. Pamiętaj – zaniedbywanie podatków jest równoznaczne z koniecznością poniesienia kary w postaci dodatkowych kosztów. Jeśli nie posiadasz doświadczenia ani odpowiednich kompetencji, nie znasz rynku ani regulacji prawnych, możesz skorzystać z usług biura rachunkowego, aby uniknąć w przyszłości potencjalnych nieprzyjemności.
Przy prowadzeniu Gewerbe obowiązuje Cię:
- podatek dochodowy (Einkommensteuer) – płacą go osoby, których zarobek przekracza 10 908 euro, a wysokość świadczenia rośnie wraz z osiągniętym dochodem;
- podatek od towarów i usług VAT (Umsatzsteuer lub Mehrwertsteuer) – aktualnie wynosi 19% (forma podstawowa) oraz 7% w przypadku stawki obniżonej. Firmy, których roczny obrót wyniósł mniej niż 22 000 euro, są zwolnione z konieczności wnoszenia opłaty;
- podatek od usług budowlanych (Bauabzugsteuer) – 15% naliczane od sumy każdej wykonanej usługi. Przedsiębiorca może zostać zwolniony z płacenia tego świadczenia (Freistellungbescheinigung), jeśli nie zalega z podatkami i złoży odpowiedni wniosek;
- podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteur) – obowiązuje po przekroczeniu dochodu 24 500 euro w roku rozliczeniowym, a jego wysokość zależy od zysku i gminy, w której zarejestrowano firmę.
Działalność gospodarcza w Niemczech – zalety
Zakładając Gewerbe, możesz wybrać dowolny profil prowadzonej przez siebie firmy – od usług, przez przemysł i handel. Jedyny wyjątek stanowią tzw. wolne zawody, związane m.in. z branżą medyczną, prawniczą czy medialną.
Do najważniejszych zalet prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech zaliczane są:
- niski próg podatkowy;
- atrakcyjne ubezpieczenie zdrowotne (niskie składki);
- wysoka jakość opieki medycznej;
- korzystne świadczenia socjalne;
- prosty, szybki i tani sposób rejestrowania działalności.
Dodatkowym atutem jest możliwość zrezygnowania z płacenia składek emerytalnych.
Najbardziej kuszącym aspektem bez wątpienia pozostaje jednak kwota wolna od podatku, której wysokość regularnie wzrasta. Aktualnie wynosi 10 908 euro, a już w 2024 roku zostanie podniesiona do 11 604 euro.