Jak działa kredyt konsolidacyjny? Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie z długami. Często zapobiega niewypłacalności, znacznemu pogorszeniu się sytuacji finansowej we względu na niemożność spłacania rat poprzednio zaciągniętych zobowiązań. A jak on działa? W jaki sposób znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny? Przedstawiamy.
Kredyt konsolidacyjny – co to?
Kredyt konsolidacyjny jest to zobowiązanie zaciągane na spłatę innych zadłużeń. W praktyce wygląda to w ten sposób, że bank przyznaje kredytobiorcy środki, które w całości pokrywają wszystkie inne kredyty, pożyczki a także przekroczone limity na kartach kredytowych.
Kredyt konsolidacyjny zwykle obniża comiesięczne raty (pożyczki-online.pl), co jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Jak to działa w praktyce? Jeśli co miesiąc spłacasz kilka rat i ich łączna suma wynosi X zł, to bank tak dostosuje do Ciebie ofertę, że będziesz płacić jedną ratę, mniejszą o Y zł.
Oprocentowanie, które zostanie Ci zaproponowane, będzie na korzystniejszym poziomie, chociaż kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych będziesz spłacać dłużej, niż wcześniejsze zobowiązania. A im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek musisz uregulować, przez co ten produkt finansowy często okazuje się być droższy. Niemniej jednak jest on opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na poradzenie sobie z długami i zachowanie płynności finansowej.
Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny online?
Obecnie nie jest trudno uzyskać kredyt konsolidacyjny online, choć wiele banków wymaga, aby umowa ostatecznie i tak została podpisana przez Ciebie osobiście w oddziale. Jednak możliwość wysłania całej dokumentacji przez internet sprawia, że proces ten jest maksymalnie skrócony. A co jest potrzebne do złożenia wniosku?
Wypełnienie formularza o przyznanie kredytu konsolidacyjnego, a także dostarczenie kopii dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach oraz zaświadczenia o rodzaju stosunku pracy. W wielu przypadkach konieczne jest również przygotowanie dokumentów związanych z zobowiązaniami, które chcesz skonsolidować.
A czy są dostępne kredyty konsolidacyjne bez zdolności kredytowej? To zależy. Jeśli Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła, np. ze względu na obniżenie dochodów i co za tym idzie – zdolności kredytowej, bank może rozłożyć zadłużenie na dłuższy okres spłaty, dzięki czemu wysokość rat znajdzie się na optymalnym dla Ciebie poziomie. Jeśli jednak Twoja historia kredytowa jest negatywna (w BIK istnieją informację o niespłacanych kredytach), to Twój wniosek prawdopodobnie zostanie odrzucony. Dlatego tak ważne jest, aby zgłosić się o pomoc jeszcze zanim zaczniesz mieć problemy z płynnością finansową.
Kredyty konsolidacyjne – kalkulator, porównywarka, ranking
A jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny? Można skorzystać z internetowych narzędzi, takich jak kalkulatory i porównywarki. Dzięki nim masz możliwość sprawdzenia w jednym miejscu warunków różnych ofert, co zwykle zwiększa wybór (kalkulator kredytu konsolidacyjnego pokazuje Ci banki, o których może nawet byś nie pomyślał), ale także pozwala na szybką ocenę. Co więcej, analizujesz tylko te propozycje, które dostosowane są do Twoich potrzeb – wcześniej wskazujesz interesujące Cię parametry kredytu.
Warto też śledzić rankingi kredytów konsolidacyjnych. To najczęściej comiesięczne zestawienia atrakcyjnych ofert, które przygotowywane są przez ekspertów.