pieniądze

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne jest pewną formą zabezpieczenia w momencie wypadku, zachorowania, urazu, stanu zagrożenia życia, zatrucia, etc. Gwarantuje bowiem bezpłatną opiekę medyczną. Jednak, by móc z niego korzystać, niezbędnym jest opłacanie comiesięcznych składek ubezpieczeniowych.

Rodzaje ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne daje choremu prawo do leczenia, przebywania w szpitalu bądź na uzdrowisku, możliwość rehabilitacji, a także profilaktyki zdrowotnej. W Polsce wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia – obowiązkowe i dobrowolne.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Ten rodzaj ubezpieczenia przysługuje:

 • tym, którzy zatrudnieni są na umowę zlecenie lub umowę o pracę – składkę odprowadza pracodawca lub zleceniodawca (w przypadku umowy zlecenia);
 • osobom, które prowadzą działalność gospodarczą – ci składkę odprowadzają samodzielnie;
 • rolnikom;
 • osobom, które pobierają zasiłek;
 • bezrobotnym, którzy zarejestrowani są w Urzędzie Pracy – za nich składkę odprowadza Urząd Pracy;
 • funkcjonariuszom państwowym – żołnierzom, policjantom;
 • uczniom;
 • duchownym – oni sami odprowadzają składki ubezpieczeniowe;
 • studentom – składki opłaca uczelnia;
 • sędziom, senatorom, posłom;
 • osobom przebywającym na urlopie wychowawczym.

Wysokość składki uzależniona jest od podstawy – najczęściej wynagrodzenia i obliczana jest procentowo. Niezależnie od wysokości danej składki, każdy ubezpieczony ma takie same prawa i korzysta z tych samych świadczeń zdrowotnych.

darmowa pomoc zdrowotna

Z reguły każde ubezpieczenie zaczyna funkcjonować już w momencie zgłoszenia informacji o chęci jego użytkowania, a ustaje po 30 dniach od wygaśnięcia. Oczywiście są wyjątki.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, mogą na własny koszt opłacać składki zdrowotne. Zainteresowani podpisują wówczas indywidualną umowę ubezpieczeniową z Narodowym Funduszem Zdrowia na czas nieokreślony. Po podpisaniu umowy udają się do odpowiedniego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłaszają chęć dobrowolnego korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Wówczas pracownicy ZUS wyliczają wysokość składki, którą regularnie trzeba uiszczać.

Korzyści

Ubezpieczenie zdrowotne daje wszystkim z niego korzystającym możliwość uzyskania świadczeń medycznych. Każdy Polak, niezależnie czy dotknęło go przeziębienie, grypa, anafilaksja, angina, czy coś znacznie poważniejszego, ma pełne prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Wiele niepublicznych ośrodków medycznych, posiada w swej ofercie specjalne pakiety ubezpieczeniowe, które dają możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Jednak tego typu świadczenia są znacznie węższe od tego, co oferuje nam NFZ.

Ponadto można skorzystać z ofert firm ubezpieczeniowych. Tutaj, w odróżnieniu od publicznej propozycji, doświadczymy zapewne znacznie wyższego poziomu obsługi oraz szybszego dostępu do specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.