Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie zdrowotne jest pewną formą zabezpieczenia w momencie wypadku, zachorowania, urazu, stanu zagrożenia życia, zatrucia, etc. Gwarantuje bowiem bezpłatną opiekę medyczną. Jednak, by móc z niego korzystać, niezbędnym jest opłacanie comiesięcznych składek ubezpieczeniowych.
Rodzaje ubezpieczenia
Ubezpieczenie zdrowotne daje choremu prawo do leczenia, przebywania w szpitalu bądź na uzdrowisku, możliwość rehabilitacji, a także profilaktyki zdrowotnej. W Polsce wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia – obowiązkowe i dobrowolne.
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne
Ten rodzaj ubezpieczenia przysługuje:
- tym, którzy zatrudnieni są na umowę zlecenie lub umowę o pracę – składkę odprowadza pracodawca lub zleceniodawca (w przypadku umowy zlecenia);
- osobom, które prowadzą działalność gospodarczą – ci składkę odprowadzają samodzielnie;
- rolnikom;
- osobom, które pobierają zasiłek;
- bezrobotnym, którzy zarejestrowani są w Urzędzie Pracy – za nich składkę odprowadza Urząd Pracy;
- funkcjonariuszom państwowym – żołnierzom, policjantom;
- uczniom;
- duchownym – oni sami odprowadzają składki ubezpieczeniowe;
- studentom – składki opłaca uczelnia;
- sędziom, senatorom, posłom;
- osobom przebywającym na urlopie wychowawczym.
Wysokość składki uzależniona jest od podstawy – najczęściej wynagrodzenia i obliczana jest procentowo. Niezależnie od wysokości danej składki, każdy ubezpieczony ma takie same prawa i korzysta z tych samych świadczeń zdrowotnych.
Z reguły każde ubezpieczenie zaczyna funkcjonować już w momencie zgłoszenia informacji o chęci jego użytkowania, a ustaje po 30 dniach od wygaśnięcia. Oczywiście są wyjątki.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, mogą na własny koszt opłacać składki zdrowotne. Zainteresowani podpisują wówczas indywidualną umowę ubezpieczeniową z Narodowym Funduszem Zdrowia na czas nieokreślony. Po podpisaniu umowy udają się do odpowiedniego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłaszają chęć dobrowolnego korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Wówczas pracownicy ZUS wyliczają wysokość składki, którą regularnie trzeba uiszczać.
Korzyści
Ubezpieczenie zdrowotne daje wszystkim z niego korzystającym możliwość uzyskania świadczeń medycznych. Każdy Polak, niezależnie czy dotknęło go przeziębienie, grypa, anafilaksja, angina, czy coś znacznie poważniejszego, ma pełne prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Wiele niepublicznych ośrodków medycznych, posiada w swej ofercie specjalne pakiety ubezpieczeniowe, które dają możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Jednak tego typu świadczenia są znacznie węższe od tego, co oferuje nam NFZ.
Ponadto można skorzystać z ofert firm ubezpieczeniowych. Tutaj, w odróżnieniu od publicznej propozycji, doświadczymy zapewne znacznie wyższego poziomu obsługi oraz szybszego dostępu do specjalistów.