Przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy

Faktoring, czyli przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy

Jeżeli prowadzisz firmę lub dopiero planujesz ją założyć, na pewno zastanawiasz się z ryzykiem związanym z wystawianiem faktu z odroczonym terminem płatności. Dla Twoich klientów jest to bardzo wygodna forma zapłaty za usługi lub towary. Dla Ciebie niestety nie. Oznacza ona, że po wykonaniu swojej pracy lub sprzedaży produktu, na zapłatę musisz czekać 7, 14 lub jeszcze więcej dni. W tym czasie Twój klient dysponuje rzeczą lub cieszy się z wykonanej usługi… nie zawsze zamierzając za to zapłacić. Czy można to ryzyko minimalizować? A jeśli tak, w jaki sposób to osiągnąć?

Umowa cesji wierzytelności

Być może słyszałeś wcześniej określenie faktoring lub faktoring niepełny. Czym różnią się oba terminy i jak wpływają na twoją potencjalną współpracę z firmą faktoringową?

  • Faktoring — firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko związane z niewypłacalnością klienta.
  • Faktoring niepełny — firma faktoringowa nie bierze na siebie ryzyka związanego z niewypłacalnością klienta.

Obecnie na rynku działa wiele firm, oferujących swoje usługi w ramach faktoringu pełnego lub niepełnego. Jakie korzyści ty, jako właściciel firmy uzyskujesz z tytułu takiej współpracy?

Dlaczego warto zdecydować się na faktoring?

  • Większa płynność finansowa — zapłata może być na twoim koncie tuż po wystawieniu faktury, którą wykupi od Ciebie firma faktoringowa. Dzięki temu łatwiej możesz utrzymać płynność finansową, a twoja firma jest mniej zależna od sytuacji kontrahentów.
  • Poczucie bezpieczeństwa — jeśli w twojej branży standardem są długie terminy płatności (a tak np. jest w branży transportowej), to faktoring krajowy może Ci pomóc rozwiązać wiele problemów, związanych z brakiem środków na koncie.
  • Przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta — niestety w żadnej branży nie można wykluczyć, że twój kontrahent ogłosi z dnia na dzień upadłość. W takim przypadku w pierwszej kolejności zaspokajane są interesy pracowników, a także urzędów skarbowych i ZUS. Ty, jako kontrahent znajdujesz się niestety na końcu kolejki osób, które są uprawnione otrzymać jakiekolwiek pieniądze z tytułu np. sprzedaży majątku firmy. Umowa faktoringowa chroni Cię przed takim ryzykiem.

Faktoring niepełny czy pełny? Jaki rodzaj umowy podpisać?

Usługi faktoringu z roku na rok cieszą się większą popularnością. Swój wpływ na to ma niekorzystna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza na całym świecie, odpowiadająca za likwidację wielu firm oraz spadki obrotów. Jeśli przewidujesz, że kryzys może dotrzeć także do twojej firmy, warto się na to przygotować. W jaki sposób? Wybierając faktoring pełny, który chroni przed ryzykiem niewypłacalności z różnych przyczyn. Przed podpisaniem umowy faktoringowej, dobrze jest szczegółowo ją przeanalizować pod kątem ewentualnych zapisów w OWU, a także klauzul i wykluczeń. Jeśli nie obawiasz się o to, że twoi klienci mogą być niewypłacalni, tylko chcesz przyspieszyć otrzymanie pieniędzy za wystawione faktury, odpowiedni będzie faktoring niepełny.

Też musisz wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności?

Wiele firm jest zmuszonych do wystawiania takich właśnie faktur. Jest to np. spowodowane tym, że takie oczekiwania mają ich klienci lub stało się to standardem w ich branży. Wchodząc do niej, powinieneś być przygotowany na taki sposób rozliczania swoich należności. Jednak i mimo tego możesz się dobrze zabezpieczyć na wypadek różnych ryzyk, korzystając właśnie z opcji faktoringu. Pamiętaj, że nie musisz jej uruchamiać dla każdej wystawionej faktury, ale tylko dla wybranych przez siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.