Mężczyzna inwestuje w akcje

O czym należy pamiętać przy zakupie akcji? Najważniejsze porady dla inwestorów

Inwestycja w papiery wartościowe, takie jak akcja, to doskonały sposób na ulokowanie kapitału. W dobie wysokiej inflacji wiele osób poszukuje możliwości na uchronienie swoich środków finansowych przez utratą wartości, dlatego nie ma się co dziwić, że popularność tej formy inwestowania jest coraz większa. Należy jednak pamiętać o tym, że kupno akcji wiąże się z dość dużym ryzykiem. Z tego względu każdy początkujący inwestor przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji biznesowej powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak najwięcej na temat zasad rządzących giełdą.

Zakup akcji – najważniejsze informacje

Czym wyróżnia się inwestycja w akcje i jak przebiega cały ten proces? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Giełdy papierów wartościowych to miejsca, które zrzeszają inwestorów z całego świata. Firmy wchodzące na giełdę emitują akcje. Osoby, które zaopatrują się w emitowane przez firmy akcje, stają się automatycznie współposiadaczami tych przedsiębiorstw. Spółki akcyjne mogą z kolei przeznaczać środki uzyskane z tytułu emisji akcji na realizację inwestycji, zakup sprzętu, prowadzenie badań itp.

Emisja akcji niesie za sobą korzyści zarówno dla spółek jak i inwestorów, które decydują się na ich zakup. Dla firm jest to równoznaczne z możliwością uzyskania stałego finansowania, z kolei inwestorzy zyskują prawo do udziału w pewnej części wypracowanego przez firmę zysku. Określa się to jako dywidenda. Dywidenda to specjalne gratyfikacje finansowe przysługujące posiadaczom akcji, jeśli pozwala na to kondycja finansowa firmy.

W tym momencie każdy z inwestorów może zaopatrywać się w akcje dowolnych firm z całego świata. Wynika to z faktu, iż papiery wartościowe można nabywać za pośrednictwem internetu. Wystarczy, że zalogujemy się na internetowe konto maklerskie, a już po kilku minutach będziemy mogli sprawdzić, jakie akcje oferuje giełda amerykańska, polska, holenderska czy francuska. Stanowi to ogromne udogodnienie i stwarza szereg możliwości w zakresie inwestowania.

Warto wiedzieć, że posiadaczom akcji przysługuje także szereg innych praw. Mogą oni zabierać głos na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Dodatkowo, posiadacz pakietu kontrolnego akcji danej firmy (który ma więcej niż 50% akcji), ma prawo do samodzielnego podejmowania strategicznych decyzji na temat przyszłości firmy.

O czym pamiętać, zanim kupimy akcje?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o tym, by zakupić jakiekolwiek akcje, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać wszechstronnej analizy. Przede wszystkim warto sprawdzić pozycję rynkową oraz doświadczenie danej spółki akcyjnej. Istotnym elementem jest także to, czy dane przedsiębiorstwo ma szansę na ekspansję na kolejnych rynkach a także jak wygląda ogólna sytuacja gospodarcza.

Inwestycja małych kwot na giełdzie – ważne wskazówki

Początkujący inwestorzy niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, czy w akcje na giełdzie można inwestować małe kwoty. Jak najbardziej jest to możliwe. Co jednak zrobić, by nie stracić zainwestowanych funduszy? Przede wszystkim warto decydować się na zakup akcji dużych firm mających ugruntowaną pozycję na rynku. Będzie to obarczone znacznie mniejszym ryzykiem. 

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.