Audyt energetyczny – co to jest i kiedy warto go zamówić?
W ostatnich latach o audytach energetycznych mówi się coraz więcej. Co ciekawe, wynika to zarówno ze zmian w przepisach, jak i potrzeb rynku. Dlatego też warto się dowiedzieć, czy zamówienia takiej usługi ma sens i kiedy opłaca się z niej skorzystać. Zapraszamy do lektury!
Co to jest audyt energetyczny?
Oczywiście najważniejsze pytanie w tym temacie brzmi – czym w zasadzie jest audyt energetyczny? W praktyce określenie to stosuje się do ogółu działań kontroli i analiz wykorzystania energii – w budynku, firmie lub instytucji mających n celu poprawę efektywności energetycznej. Co przy tym ważne, działania tego rodzaju wykonywane są z reguły przez wyspecjalizowane podmioty, które posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Aby uzyskać odpowiednie efekty, bardzo ważne jest też dbanie o cykliczność audytów energetycznych. Pozwala to na regularne wprowadzanie nowych rozwiązań czy technologii oraz kontrolę sprawności posiadanych urządzeń, czy systemów. Wynikiem właściwie przeprowadzonego badania powinien być z kolei szczegółowy raport, który będzie zawierał nie tylko informacje o sytuacji zastanej, ale też propozycje rozwiązań do wdrożenia.
Na czym polega audyt energetyczny?
Z punktu widzenia przedsiębiorcy czy innego podmiotu zlecającego audyt kluczową kwestią są oczywiście korzyści, jakie można uzyskać z przeprowadzonego badania. O ich przedstawienie poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE:
Mówiąc o korzyściach związanych z przeprowadzeniem audytu energetycznego, przede wszystkim podkreślić trzeba dwa fakty. Po pierwsze, samo badanie jest początkiem drogi. Raport z audytu stanowi swego rodzaju mapą drogową, przedstawiającą dostępne możliwości optymalizacji. Po drugie, tylko rzetelnie przeprowadzony audyt pozwoli na maksymalizację efektów. Dlatego też zawsze warto zadbać, by usługi tego typu świadczyły firmy z naprawdę dużą wiedzą i doświadczeniem. Wykonując audyt, zyskuje się przede wszystkim wiedzę na temat:
- Aktualnego sposobu wykorzystania i przepływów energii oraz ocenę stosowanych rozwiązań i strat energii w firmie,
- zarządzania efektywnością energetyczną,
- rozwiązań optymalizujących zużycie i ograniczających negatywny wpływ na środowisko.
Kiedy wykonujemy audyt energetyczny?
O tym, że gaz czy energia elektryczna potrafi sporo kosztować, nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Dlatego też wykonanie audytu, który zawiera nie tylko propozycje rozwiązań, ale też analizę ich opłacalności, jest jak najbardziej celowe.
Audyt energetyczny obowiązek – kogo dotyczy?
Audyt energetyczny może zamówić w zasadzie każda firma. Jednak niektóre podmioty mają taki obowiązek. Dotyczy on dużych firm, spełniających następujące kryteria:
- Zatrudnienie ponad 250 osób, lub
- Wysokość sumy bilansowej ponad 43 mln euro, oraz
- Obroty roczne ponad 50 mln euro.
Przepisy w tym zakresie wprowadzone zostały w 2016 roku i od tego czasu wszystkie wspomniane podmioty są zobligowane do wykonywania audytów co cztery lata i przedstawiania ich wyników w Urzędzie Regulacji Energetyki.
Ile kosztuje audyt energetyczny?
Oczywiście każdy audyt energetyczny kosztuje, choć jego cena może być bardzo różna. Zależy ona jednak przede wszystkim od zakresu analizy do wykonania. Dlatego też większość poważnych firm audytorskich nie oferuje standardowych cenników dla tego typu usług, a ich koszt jest ustalany bezpośrednio z klientem. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na audyt energetyczny przedsiębiorstwa od EWE, liczyć można na profesjonalne podejście doświadczonego zespołu audytorów. Dzięki temu przygotowany dokument i propozycje rozwiązań optymalizacyjnych będą faktycznie dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Dobrze przeprowadzony audyt energetyczny to na pewno spora szansa dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki niemu można zyskać fachową wiedzę i świadomość dostępnych rozwiązań z zakresu oszczędzania energii. Ich wprowadzenie może z kolei zarówno obniżyć koszty działalności, jak i pozytywnie wpłynąć na środowisko.