Pracodawca poszukuje pracownika

Searching for talent or looking for employee concept using magnifying glass

W jaki sposób szukać pracowników? Rekrutacja w czasach pandemii.

Pandemia mocno zmieniła rynek pracy i dziś pracodawcy coraz częściej mają problem z obsadzeniem wakatów. Jeśli jesteś pracodawcą, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Z artykułu dowiesz się, jak znaleźć pracownika i jak skutecznie rekrutować w czasie pandemii.

Wybór najlepszej metody poszukiwania pracownika

Aby rekrutacja była skuteczna, trzeba przeprowadzić ją właściwie. Wbrew pozorom nie wszystkie metody poszukiwania pracowników są tak samo skuteczne. Mało tego. Ta sama metoda nie zawsze odniesie skutek! Powód jest dość prosty. Inaczej szuka się wykwalifikowanej kadry menedżerskiej, inaczej kucharza. Zanim więc rozpoczniesz rekrutację, zastanów się, które źródło potencjalnych pracowników będzie najlepsze.

Pracownicy fizyczni rzadko sami ogłaszają się w internecie. Ich nie znajdziesz na platformach typu Golden Line czy LinkedIn. Rzadko skupiają się na forach internetowych lub w mediach społecznościowych. Są raczej przywiązani do tradycji i jeśli szukają pracy to w dość archaiczny sposób. Ich znajdziesz za pomocą ogłoszeń (także w lokalnej prasie) lub w urzędach pracy. To ostatnie ma całkiem poważny plus – za zatrudnienie pracownika zarejestrowanego w urzędzie pracy możesz dostać dofinansowanie.

W przypadku specjalistów jest dokładnie odwrotnie. Koniecznie zajrzyj na strony serwisów rekrutacyjnych. Tu ogłasza się wielu specjalistów z branży finansów, zarządzania, bankowości, handlu i IT.

Rekrutacja wewnętrzna często jest niedoceniana. A szkoda!

Jeśli szukasz pracownika segmentu kadry zarządzającej, zastanów się, czy zamiast prowadzić rekrutację zewnętrzną nie lepiej awansować lub przesunąć na to stanowisko kogoś, kto już pracuje w firmie. To rozwiązanie ma wiele plusów i praktycznie żadnego minusa.

Pracownik zatrudniony w firmie doskonale zna jej specyfikę i łatwiej mu będzie wdrożyć się w nowe obowiązki. Dał się już poznać z dobrej strony i powierzając mu wyższe stanowisko, praktycznie niczym nie ryzykujesz. Wakat po nim na pewno będzie łatwo zapełnić.

Wyjdź z ofertą do ludzi, których szukasz

Nie patrz tylko na tych, którzy szukają pracy i przeglądają portale z ogłoszeniami. To ty musisz być tam, gdzie są twoi potencjalni pracownicy. Aktywnie udzielaj się w grupach branżowych w mediach społecznościowych i na forach. Być może twoja oferta skusi kogoś do zmiany pracodawcy.

Wprowadź system poleceń pracowniczych w firmie

Nikt z twoich pracowników nie poleci nikogo niegodnego zaufania, bo uderzy to w jego wizerunek. Jeśli więc trafi do ciebie ktoś z polecenia, już na starcie możesz mu przyznać dodatkowe punkty. Pracownicy nie będą polecali ludzi, z którymi nie chcą pracować, nawet jeśli będą to świetni fachowcy. Z tego punktu widzenia system poleceń pracowniczych ma dodatkowy atut – budujesz świetny i zgrany zespół.

Nie tylko pracownicy mają znajomości

Ty jako pracodawca też na pewno masz kontakty w branży i poza nią. Wykorzystaj je! Zapytaj swoich kontrahentów, czy nie znają kogoś, kogo mogliby ci polecić. Napisz ogłoszenie w mediach społecznościowych, być może polecenie dostaniesz od prywatnych znajomych. Nigdy nie wiemy, kto nam poda pomocną dłoń przy poszukiwaniu pracownika.

Niech nie ogranicza cię adres miejsca pracy

Jeśli szukasz pracownika fizycznego to faktycznie, powinien on mieszkać relatywnie blisko miejsca pracy. Jednak w przypadku kadry menedżerskiej jest inaczej. To ludzie, którzy lubią wyzwania, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Jeśli twoja oferta okaże się atrakcyjna, pracownik po prostu się przeprowadzi. Badania wskazują, że ponad dwie trzecie pracowników szczebla zarządzającego zakłada taką możliwość w przypadku otrzymania ciekawej oferty pracy.

Pamiętaj też, że coraz modniejsza jest praca zdalna. Nie rezygnuj z tej formy zatrudnienia.

Skorzystaj z pomocy firmy rekrutacyjnej

Tanio może nie będzie, ale na pewno skutecznie. Pamiętaj, że pracuje dla ciebie cały sztab ludzi, których celem jest znalezienie najlepszego kandydata. Firmy rekrutacyjne mają swoje bazy danych i całkiem spore rozeznanie w rynku. Skorzystaj z ich pomocy, jeśli szukasz fachowca.

Korzystaj z dobrodziejstwa internetu

Pandemia mocno zmieniła rynek pracy i to już począwszy od etapu rekrutacji. Dotychczas rozmowy kwalifikacyjne zawsze odbywały się bezpośrednio. Dziś z powodzeniem można je przeprowadzać online. Praktykuje to coraz większa liczba pracodawców. To bardzo ułatwia i przyspiesza znalezienie idealnego pracownika. Rozmowę online można przeprowadzić w dowolnej porze, nawet w godzinach późnowieczornych. Raczej nikt nie umawia się na spotkania face to face w firmie poza godzinami pracy.

Koniecznie też zamieść w internecie własne ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika.

Odwiedzaj imprezy branżowe

Targi i eventy to miejsce, w którym można spotkać ludzi interesujących się bądź pracujących w określonej branży. Gdzie, jak nie tu, znajdziesz idealnego pracownika? Zaznacz w kalendarzu terminy imprez branżowych i koniecznie się na nich pojaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.