ABC lokaty strukturyzowanej
Czy wiesz, czym jest lokata strukturyzowana? Na czym polega ta metoda inwestycyjna i czy rzeczywiście można na niej zyskać? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Lokaty bankowe w odwrocie?
Od pewnego czasu widoczny jest trend, w którym to środków na lokatach terminowych systematycznie ubywa. Tylko w okresie między lutym 2020 roku a lutym 2021 roku z depozytów zostało wycofanych około 100 miliardów złotych. Oczywiście w pewnym sensie na ten odpływ środków wpłynęła pandemia, niemniej zdaniem ekspertów kluczowymi powodami takiego stanu jest wysoka inflacja oraz niska stopa procentowa. Sprawia to, że lokaty poniekąd stają się mało opłacalne. Banki muszą płacić tzw. podatek od aktywów, czyli podatek od prowadzonych depozytów, niektóre z banków pobierają też dodatkowe opłaty od klientów korporacyjnych. W takich okolicznościach jedną z bardziej interesujących propozycji na rynku finansowym jest tzw. lokata strukturyzowana. Ten produkt bankowy zaliczany jest do tzw. produktów strukturyzowanych.
Czym jest lokata strukturyzowana?
Lokata strukturyzowana to pod wieloma względami rewelacyjny produkt oszczędnościowy. Taka lokata łączy w sobie zalety przynajmniej dwóch instrumentów finansowych: lokat terminowych i inwestycji na rynkach finansowych. Pierwsza z wymienionych opcji gwarantuje ochronę kapitału przez cały okres lokaty, podczas gdy część opcyjna ma za zadanie zagwarantować wyższy zysk niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnej lokaty lub konta oszczędnościowego. Zwykle lokata strukturyzowana zawiera w sobie:
- instrument oszczędnościowy – czyli kapitał początkowy. To element chroniony przez cały okres trwania lokaty. Zwykle zawiera od 70% do 95% wpłaconych na lokatę środków. Środki te są inwestowane wyłącznie w bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak choćby obligacje skarbowe. Oczywiście niskie ryzyko wiąże się tu z odpowiednio niższymi zyskami,
- instrument inwestycyjny – czyli część opcyjna. Stanowi ona od 5% do 35% kapitału początkowego. To ta część kapitału umożliwia potencjalnie wysoki zysk, jednocześnie jest on jednak obarczony wysokim ryzykiem. Inwestycje mogą odbywać się w rozmaite instrumenty: akcje, waluty, fundusze inwestycyjne, indeksy giełdowe, surowce i wiele innych – warto dodać, że często są one niedostępne dla klientów indywidualnych.
Jakie zalety ma lokata strukturyzowana?
Jedną z najmocniejszych stron lokaty strukturyzowanej jest dostęp zarówno do polskich, jak i zagranicznych rynków akcji. Tak duża oferta produktów inwestycyjnych sprawia, że możliwe staje się lokowanie środków w certyfikaty o różnym poziomie gwarancji kapitału. Bogata różnorodność inwestycji to klucz do dywersyfikacji portfela, co z kolei zmniejsza ryzyko straty wszystkich środków wpłaconych na lokatę strukturyzowaną. Z prowadzonych obserwacji wynika, że takie działania zapewniają wyższe zyski niż przy lokatach terminowych. Przy odpowiednim inwestowaniu możliwe bywa osiągnięcie zysków na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Bardzo ważne na tym etapie jest oczywiście wsparcie doświadczonych maklerów. Pamiętaj też, że pieniądze, które zostają zamrożone na lata, nie są chronione przed inflacją – wobec tego brak inwestowania lub nierozsądne inwestowanie może skutkować spadkiem ich rzeczywistej wartości.
Co jest ważne przy wyborze lokaty strukturyzowanej?
Elementów, o których należy pamiętać, poszukując lokaty strukturyzowanej, jest bardzo wiele. Wśród najważniejszych trzeba wymienić chociażby występowanie prowizji związanej np. z prowadzeniem lokaty. Oprócz tego istotna jest wielkość partycypacji w zyskach. Przed podpisaniem dokumentów zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi punktami umowy, aby mieć pewność co do wyboru najlepszej lokaty strukturyzowanej.
Źródła:
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/162354,lokaty,lokaty-strukturyzowane—o-co-w-tym-chodzi,1,1
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/lokata-strukturyzowana-co-to-definicja/egsbqvn
- https://www.czerwona-skarbonka.pl/lokata-strukturyzowana-jak-dziala-czy-warto-zalozyc/