Kobieta korzysta z bankowości internetowej

Bankowość internetowa — łatwa kontrola wydatków

Bankowość internetowa zapewnia sporą wygodę, dzięki dostępowi do naszego konta z każdego miejsca i w każdym czasie. To jednak nie jedyna jej zaleta. Korzystając bowiem z określonych narzędzi udostępnianych przez bank, możemy łatwo skontrolować nasze wydatki i zgromadzić oszczędności.

Kartka i długopis lub arkusz kalkulacyjny – dlaczego nie są idealnym rozwiązaniem przy kontroli wydatków?

Wielu z nas nadal stosuje zarządzanie finansami przez wpisywanie określonych danych do zeszytu. Niektórzy z nas korzystają także z arkusza kalkulacyjnego Excel. Niestety, taka analiza wydatków bywa zawodna, przede wszystkim przez to, że zarówno zeszyt z danymi, jak i plik Excela łatwo jest zgubić. Oprócz tego mogą one trafić w niepowołane ręce, stąd też warto zamiast nich skorzystać z rozwiązań oferowanych bezpośredni przez banki, w ramach bankowości internetowej.

Przydatne dane w bankowości internetowej

W bankowości internetowej znajdziemy szereg przydatnych dla nas informacji o budżecie i jego wykorzystaniu. Każdy z nas może tutaj bowiem szybko sprawdzić historię swoich przychodów i wydatków z ostatnich miesięcy, jak też harmonogramy spłat kredytów wraz z danymi na temat bieżącej wysokości raty. Aby uzyskać część starszych danych, musimy jedynie korzystać z dodatkowej autoryzacji w formie np. kodu SMS-owego. Bankowość online jest zatem rozwiązaniem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaplanować swój budżet na kilka kolejnych miesięcy. Ponadto na stronie internetowej banku, jak i w wiadomościach na naszym koncie znajdziemy bardzo często informacje o najnowszych promocjach. Dzięki temu nie umkną nam najważniejsze informacje, co pomoże w korzystnym finansowo wykorzystaniu naszego konta.

Limity płatności i automatyczne oszczędzanie

Jak dodatkowo banki dbają o to, by kontrola wydatków ich klientów była skuteczna? Przede wszystkim możemy skorzystać z oferowanych przez nie różnego rodzaju narzędzi. Zaliczają się do nich m.in. limity transakcyjne płatności – np. dziennej, tygodniowej, miesięcznej, określone kwotowo lub względem maksymalnej liczby operacji. Dzięki nim nie przekroczymy naszych budżetów i zgromadzimy więcej środków, oczekując do kolejnych wypłat. Innym z często stosowanych rozwiązań jest automatyczne oszczędzanie. Na czym ono polega? Otóż gdy uruchomimy taką funkcjonalność, przy każdej transakcji wykonanej kartą płatniczą na nasz rachunek oszczędnościowy odkładany jest określony procent pieniędzy lub końcówka kwoty (wynikająca z zaokrąglenia bazowej kwoty transakcji). Korzystając z korzystnego oprocentowania w okresie promocyjnym, możemy zyskać sporą kwotę dodatkowych środków z odsetek. Włączenie automatycznego oszczędzania nie wiąże się przy tym zwykle z dodatkowymi kosztami. Taka usługa jest udostępniania często bezpłatnie.

Reklama

Tego typu rozwiązania oferuje m.in. popularny na polskim rynku Santander Consumer Bank, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych.

Nie sposób nie wspomnieć także o udostępnianych przez bank narzędziach internetowych do szczegółowej analizy wydatków. Pozwala to na sprawdzenie, jakie wydatki mieliśmy w danym okresie, w konkretnej kategorii i jak zmieniało się to na przestrzeni ostatnich miesięcy lub lat. Bank automatycznie przydziela dane wydatki do określonych kategorii, ale możemy je także ustalić samodzielnie. Dzięki danym liczbowym oraz wykresom bardzo szybko opanujemy nasz domowy budżet, nawet gdy utrzymujemy nie tylko siebie, ale dużą rodzinę, gdzie zmiany wydatków w każdym z miesięcy mogą być stosunkowo wysokie, w zależności od sytuacji.

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/bankowosc-internetowa-czym-jest-jak-dziala-na-czym-polega/3b4t53z
  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jak-dziala-automatyczne-oszczedzanie/bsfzgtk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.