Biurko pełne papierów i akcesoriów biurowych

Zmiany w przepisach podatkowych wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa

Epidemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na wiele dziedzin życia. W związku z nią zmieniły się również przepisy dotyczące podatków. Oto najważniejsze zmiany podatkowe, które zostały wprowadzone ze względu na obecną sytuację z COVID-19.

Najpopularniejsze zmiany – przesunięcia terminów podatkowych w związku z epidemią

Jedną z pierwszych zmian było wydłużenie czasu na zapłatę zaliczek na PIT – te za marzec i kwiecień należało zapłacić do 1 czerwca 2020 roku. Oprócz tego, zmienił się czas na zgłaszanie do szefa KAS płatności na rachunki spoza tzw. białej listy przekraczających 15 000 zł. Pierwotnie należało to zrobić w ciągu 3 dni, teraz jest to aż 14 dni. Przesunięto terminy składania sprawozdań finansowych (a także ich zatwierdzanie czy udostępnianie). Podstawowe terminy zostały wydłużone o 3 miesiące, natomiast te dla jednostek podlegających KNF – o 2 miesiące. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy rok obrotowy kończył się nie później niż 30 kwietnia 2020 roku, a pierwotny termin mijał najwcześniej z początkiem kwietnia tego roku. W przypadku podatników PIT prowadzących księgi rachunkowe przesunięcie to także 3 miesiące (na 31 lipca 2020 roku). Więcej czasu na zapłatę podatku mają przedsiębiorcy posiadający lub wynajmujący budynki – mogą zapłacić podatek od przychodów z nieruchomości (od marca do maja) do 20 lipca 2020 roku zamiast do 20. dnia następnego miesiąca. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to tylko tych, którzy stracili na epidemii najwięcej – ich całkowite przychody muszą być niższe o 50% lub więcej względem tego samego miesiąca w roku 2019. Istnieje też możliwość odroczenia opłaty podatku od nieruchomości (rat za kwiecień, maj i czerwiec) do 30 września 2020 roku – decydują o tym burmistrzowie i prezydenci miast oraz wójtowie.

Nowe przepisy – jeszcze nie teraz

W związku z epidemią koronawirusa odroczono wprowadzenie nowych elementów do prawa podatkowego. Należą do nich JPK_VAT (pierwotnie: dla dużych firm 1 kwietnia 2020, dla wszystkich 1 lipca tego roku), nowa matryca VAT (z 1 kwietnia na 1 lipca), a także podatek handlowy (tzw. od sklepów wielkopowierzchniowych, przesunięcie z 1 lipca na koniec 2020 roku).

Koronawirus – ulgi i zwolnienia podatkowe

Sytuacja epidemii oznacza dla wielu przedsiębiorców czy pracowników mniejsze przychody lub nawet straty, w związku z czym wprowadzono nie tylko odroczenia, ale też ulgi i zwolnienia podatkowe. Są to między innymi ulgi dla dłużników (wyłącznie PIT i CIT), które zwalniają z obowiązku doliczania do swojego przychodu wartości długu po upływie 90 dni od terminu zapłaty. Warto jednak zaznaczyć, że koniecznym warunkiem (podobnie jak w części innych przepisach) jest tu wystąpienie wyraźnego spadku przychodu w związku z epidemią, tj. co najmniej 50% w stosunku do tego miesiąca poprzedniego roku. Przygotowano też specjalne możliwości dla tzw. małych podatników, pozwalające na rezygnację z uproszczonej formy wpłacania zaliczek PIT/CIT – pozwala to na rozliczanie się na podstawie tegorocznego, obniżonego dochodu zamiast wyższych wartości z poprzednich lat. Przedsiębiorstwa są do 31 sierpnia zwolnione z podatku od czynności cywilno-prawnych od pożyczek (normalna stawka tego podatku to 0,5%). Zwolnione z podatku są również darowizny na rzecz niektórych podmiotów leczniczych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych czy Agencji Rezerw Materiałowych (przekazaną darowiznę można odliczyć od podstawy obliczania podatku, gdyż te instytucje są zaangażowane w walkę z epidemią, do czego potrzeba funduszy).
Ze względu na obecną sytuację, wielu przedsiębiorców poniosło stratę. Dzięki zmianom nie muszą rozliczać jej w kolejnym roku, mogą to zrobić szybciej, odliczając ją od dochodów za rok 2019 (maksymalnie jest to 5 milionów złotych).  Zmiany obejmują również wprowadzone wsparcie gwarancyjne i dopłaty do kredytów – nie trzeba płacić od nich PIT, CIT i ryczałtu. Do świadczeń zwolnionych z podatku zalicza się również tzw. postojowe.

Podsumowanie

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzono liczne zmiany podatkowe korzystne dla przedsiębiorców i pracowników. Warto śledzić dotyczące ich informacje – przepisy te ciągle się zmieniają, a wiele z ułatwień czy ulg wymaga złożenia wniosku.

W przypadku problemów z prawidłowym wypełnieniem wniosków można zgłosić się do biura rachunkowego RoscoTax z Krakowa, które służy pomocą i poradą z zakresu wprowadzonych zmian/ulg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.