Jakie polskie numizmaty Skarbnicy Narodowej warto dołączyć do swojej kolekcji? Nasza opinia
Interesuje Cię polska numizmatyka oraz historia krajowego mennictwa? Dzisiaj prezentujemy wyjątkowe monety kolekcjonerskie i medale pamiątkowe, dzięki którym będziesz miał okazję poznać je lepiej!
1000 lat pieniądza polskiego
To niezwykła kolekcja prezentująca etapy kształtowania się polskiej państwowości, sylwetki władców oraz historię mennictwa na ziemiach Rzeczypospolitej. W jej skład wchodzą m.in. następujące medale:
- „Początki państwa” – upamiętniający Mieszka I, jego żonę Dobrawę oraz denara uznawanego za najstarszą polską monetę,
- „Rozkwit Królestwa Polskiego” – przedstawiający kwartnik, monetę wprowadzoną do obiegu w Królestwie Polskim przez reformę Kazimierza Wielkiego z 1367 r.,
- „Jagiellonowie na tronie” – znalazły się na nim wizerunki królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły oraz półgrosz, srebrna moneta wprowadzona przez tego władcę w wyniku reform z końca XIV w.,
- „Złoty Wiek” – uwieczniono na nim talar Zygmunta I oraz samego władcę z małżonką, królową Boną Sforzą.
Kolekcja powstała według projektu cenionej na całym świecie artystki, Ewy Olszewskiej-Borys. Dzięki temu każdy element serii odznacza się wyjątkowym artyzmem.
Najcenniejsze monety polskie
W ponad tysiącletniej historii polskiego mennictwa powstało wiele monet, które obecnie są prawdziwymi białymi krukami numizmatycznymi. Zachowane w pojedynczych egzemplarzach, warte miliony oryginały są niedostępne dla zwykłego kolekcjonera. Jednak dzięki wyjątkowej kolekcji Skarbnicy Narodowej, każdy hobbysta może się zapoznać z największymi skarbami polskiej numizmatyki.
Serię „Najcenniejsze monety polskie” stanowią wierne repliki słynnych monet, takich jak m.in.:
- Floren Władysława Łokietka – była to pierwsza złota moneta polska. Do naszych czasów dochował się tylko jeden egzemplarz odnaleziony i uratowany przed przetopieniem w połowie XIX w. Bezcenny okaz znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
- Studukatówka Zygmunta III Wazy – obecnie znanych jest jedynie 6 egzemplarzy tej XVII-wiecznej monety. To sprawia, że jest ona bardzo cenna: w 2018 r. oryginalny numizmat osiągnął na aukcji zawrotną cenę 2,16 milionów dolarów!
- Talar koronny Stefana Batorego – bito je w utworzonej w 1579 r. mennicy koronnej w Olkuszu. Były to pierwsze polskie talary koronne emitowane regularnie. Obecnie należą do numizmatycznych białych kruków i są przez to niezwykle cenne.
Polska numizmatyka jest niezmiernie ciekawa. Dzięki pięknym kolekcjom Skarbnicy Narodowej każdy ma okazję poznać ją lepiej. Więcej interesujących informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka