Wypełniony PIT lezy na stole w domu

unplash.com

Zmiany w PIT 28 od 2022 roku. Co nowego?

Każdy, kto dokonuje rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tak jak i podatnik opodatkowany inną formą podatku dochodowego, musi sporządzić zeznanie roczne. Rozliczenie ryczałtu, czyli PIT 28 2022 zmienia niektóre swoje zasady od nowego roku.

Czym jest PIT-28?

Pit 28 2022 jest symbolem zeznania rocznego. Dokument składają spółki cywilne, które objęte są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a także osoby fizyczne. Na formularzu możemy znaleźć wówczas informację o wysokości dokonanych odliczeń, uzyskanego przychodu oraz ryczałtu należnego w zależności od przychodów ewidencjonowanych.

W roku 2022, rozliczając się za rok 2021 PIT-28 należy złożyć do 28 lutego (poniedziałek).

PIT-28 na co zwrócić uwagę w roku 2022?

To, co musimy wiedzieć, rozliczając PIT-28 to to, że ryczałtu nie możemy łączyć z innymi formami opodatkowania stosowanymi przez naszych wspólników. Inaczej rzecz biorąc, wybierając formę ryczałtową, musimy wziąć pod uwagę wszystkich naszych wspólników spółki jawnej oraz cywilnej.

Od roku 2022 nie rozliczymy się także z deklaracji PIT-28, jeżeli prowadzimy działalność w formie spółki innej niż cywilna lub jawna. Rozliczymy się z niego jednak w momencie, kiedy nasze przychody osiągamy z najmu lub dzierżawy wykonywanej w formie działalności gospodarczej oraz najmu lub dzierżawy realizowanej prywatnie poza działalnością.

Co ciekawe, PIT-28 możemy składać łącznie z innymi deklaracjami, np. działalność prywatną odliczać na podstawie PIT-36, a prowadzoną w formie spółki za pomocą PIT-28.

To, na co należy zwrócić uwagę rozliczając się z PIT-28 za rok 2021 to nowe wzory druków

Obowiązujące w latach 2018-2022 przepisy mówią o tym, że podatek od przychodów z tytułu wynajmu wynosi 8,5%. Od tego roku kalendarzowego zmieniono natomiast tę zasadę.Po przekroczeniu kwoty 100.000 zł stawka wzrośnie do 12,5%. Limit ten dotyczy wszystkich posiadanych oraz wynajmowanych przez podatnika nieruchomości. Obejmuje on także wszystkie rodzaje umów – podnajem, najem, poddzierżawcę, dzierżawcę, a także podobne umowy.

Jak rozliczyć PIT-28 za rok 2021?

Najłatwiejszy oraz najszybszy sposób rozliczenia PIT-28 w roku 2022 to dokonanie tego online. Możemy jednak zrobić to na trzy sposoby. Najłatwiej będzie skorzystać z usługi Twój e-PIT, do której zalogujemy się za pomocą Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Wystarczy, że sprawdzimy zgodność dokumentów ze stanem faktycznym i zaakceptujemy deklarację. Ta automatycznie zostanie odesłana do urzędu skarbowego. Rozliczając się z PIT-28 musimy jednak mieć na uwadze, że Fiskus udostępnia je tylko wtedy, gdy podatnicy rozliczają przychody z najmu lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Jeżeli chcemy rozliczyć się z PIT-28 w związku z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, nie będzie on widniał w usłudze Twój e-PIT.

Innym sposobem jest także e-Deklaracja. Proces odbywa się za pomocą wypełnienia odpowiedniego formularza interaktywnego, a gotowy wniosek potwierdzamy podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzowanymi.

Trzecim, najbardziej tradycyjnym sposobem jest skorzystanie z darmowych programów oferujących rozliczenie PIT-28 przez Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.