zakładanie konta w banku

Zakładasz konto w banku? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę

Planujesz otworzyć konto w banku? Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, zapoznaj się z dostępnymi możliwościami. Rynek usług bankowych proponuje obecnie wiele produktów, a przedstawiciele sektora robią wszystko, by przyciągnąć do siebie klientów. Darmowe konto osobiste, prowadzenie za 0 zł, premia za otwarcie. To tylko przykłady haseł, jakie możesz spotkać, szukając najlepszej oferty. Jak przekładają się one na rzeczywistość? Czy chwytliwy slogan lub potencjalne benefity to jedyne istotne czynniki? Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na założenie konta w banku!

Bank i jego oferta

Decyzja zapadła – wiesz już, w jakim banku chcesz założyć rachunek. Zapoznajesz się z ofertą, wydaje się ona bardzo atrakcyjna, więc przystępujesz do wypełniania wniosku. Pamiętaj jednak, że produkt, który w danej chwili jest dopasowany do Twoich potrzeb, wcale nie musi taki być za kilka lat. Przeglądając dostępne konta osobiste pomyśl, jakie możesz mieć wymagania w dłuższej perspektywie czasowej. Warto posiadać rachunek w instytucji proponującej rozmaite rozwiązania dla różnych grup wiekowych. W przyszłości umożliwi Ci to np.:

  • założenie konta dla dziecka w tym samym banku,
  • uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach,
  • wnioskowanie o kartę kredytową.

Postaw na bank, który ma ugruntowaną pozycję na rynku i może pochwalić się rozbudowaną ofertą. Masz już świadomość, na co zwracać uwagę wybierając instytucję bankową? Czas skupić się na samych kontach.

Opłaty za prowadzenie rachunku

Zgodnie z Ustawą o usługach płatniczych instytucja bankowa jest zobowiązana do prowadzenia rachunków swoich klientów bezpłatnie. Pewnie teraz zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro za swój poprzedni ROR musiałeś płacić? W przepisach wyraźnie zaznaczono, że darmowa jest jedynie obsługa „podstawowych” kont. Co to oznacza?

Taki produkt bankowy pozwala na nieodpłatne:

  • wypłaty z bankomatu i pobieranie środków w stacjonarnych placówkach banku,
  • wykonywanie transakcji płatniczych,
  • wpłaty gotówki na rachunek.

Czy w związku z tym za każdą inną transakcję lub dodatkową funkcjonalność musisz już zapłacić? Niekoniecznie. To zależy od instytucji finansowej. Dlatego porównując oferty, dokładnie sprawdź, czy lub ile będą Cię kosztować np. przelewy z konta w banku albo karta bankomatowa (może być przewidziana opłata za jej wydanie bądź korzystanie z niej).

Pamiętaj też, że niektórych opłat można uniknąć, spełniając kilka warunków. Najczęściej są to:

  • regularne wpływy środków o określonej wysokości na rachunek,
  • dokonanie np. minimum 3-5 transakcji kartą w miesiącu,
  • wypłaty gotówki tylko z urządzeń banku (bankomat należący do innej instytucji może przyczynić się do nałożenia prowizji).

Możliwości aplikacji mobilnej

W dobie wszechobecnej technologii bankowość internetowa jest wręcz obowiązkowa. Część instytucji poszła nawet o krok dalej, oferując swoim klientom aplikacje mobilne. Takie rozwiązanie daje szybki dostęp do konta w banku i umożliwia obsługę rachunku w dowolnym miejscu. Z jego pomocą można też dokonywać płatności poprzez BLIK, złożyć wniosek o kredyt czy zapoznać się z bieżącą ofertą.

Potrzebna Ci nowa karta debetowa? A może chcesz zacząć korzystać z jej wirtualnego odpowiednika? Bankowość mobilna pozwoli Ci na ich szybkie zamówienie. Zwykle masz jeszcze szansę wyboru między organizacją Visa a MasterCard. Decydując się na zakładanie konta w wybranym banku, dowiedz się więc, czy uzyskasz dostęp do nowoczesnej aplikacji.

Bonusy i programy lojalnościowe

Powyższe profity to jeszcze nie wszystko! Konto bankowe online pozwala Ci:

  • zarabiać na poleceniach – gdy dana osoba założy konto w banku poprzez otrzymany od Ciebie link lub wpisanie indywidualnego kodu polecającego,
  • otrzymywać zwroty za rachunki – po ich opłaceniu możesz odzyskać np. 1% od kwoty z faktury,
  • otworzyć lokatę na preferencyjnych warunkach – nowi klienci banku zwykle dostają dostęp do korzystnych ofert z dobrym oprocentowaniem.

Koniecznie zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeśli będziesz wnioskować o konto bankowe przez internet. Wówczas masz możliwość dokładnego zapoznania się propozycjami banków. Niekiedy możesz trafić też na ciekawe promocje i otrzymać np. 200 zł za samo otworzenie rachunku i spełnienie kilku warunków.

Konto w banku na lata?

Jak widzisz, decyzja dotycząca tego, jaki bank i konto wybrać, powinna być dobrze przemyślana. Co prawda zawsze możesz zmienić instytucję, przy czym pamiętaj, że bycie wieloletnim klientem jednego podmiotu może Ci się opłacić – szczególnie jeśli w przyszłości planujesz zaciągnąć kredyt, np. na kupno mieszkania. Zwrócenie się z wnioskiem w tej sprawie do instytucji, gdzie od dawna masz rachunek, będzie najlepszym rozwiązaniem. Zna ona Twoje możliwości finansowe, więc z pewnością łatwiej Ci będzie uzyskać potrzebne finansowanie. Nie czekaj i już dziś załóż konto w banku z myślą o przyszłości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.