system oceniania pracowników na laptopie

System ocen pracowniczych – czy warto go zastosować?

System ocen pracowniczych to przede wszystkim świetne narzędzie do sprawdzenia wyników i stylu pracy pracowników. Dobrze przeprowadzona ocena pozwoli określić poziom realizacji zadań i poszczególnych celów. Należycie wprowadzony system jest podstawą do motywowania, ale również rozwoju każdego członka zespołu.

Ocena pracowników i jej funkcje

Ocena pracowników jest bardzo ważnym elementem w procesie zarządzania zasobami ludzkimi. To pewien wyznacznik dobrej współpracy z podwładnym i element, który może być fundamentem do dalszego rozwoju i awansu. Co ważne, ocena powinna być cykliczna, aby możliwe było porównanie wyników każdego członka zespołu i ewentualna korekta jego działań. Jest to swojego rodzaju feedback, który pracownik otrzymuje od przełożonego.

Co istotne, system ocen pracowniczych nie odnosi się stricte do poszczególnych osób, ani nie jest oceną moralną. Oceniane są przede wszystkim: zachowanie, działania, skuteczność, oraz formy zachowania.

Techniki oceny pracowników

Do głównych technik oceniania należy zaliczyć ranking, porównanie parami, technikę wymuszonego rozkładu, skalę kwalifikacyjne, czy też swobodny opis. Technika warta zauważenia to również samoocena pracownika – w tym wypadku członek zespołu sam ocenia swoje zachowania, dotychczasowe działania, czy plany związane z przyszłością w firmie.

Zalety systemu ocen pracowniczych

Poszczególne cele prowadzą do zwiększenia wydajności pracy, poprawy jakości, kształtują postawy oraz wpływają na utożsamianie się pracowników z organizacją. Są one również pomocne w analizie i rejestrowaniu dotychczasowych osiągnięć pracowników.

Jeśli potrzebujesz przeprowadzić ocenę pracowniczą w firmie, możesz zrobić to poprzez https://www.ca-staff.eu/uslugi/outsourcing-kadr. System ocen pracowniczych jest niezwykle użytecznym narzędziem w zakładzie pracy i zdecydowanie przydaje się, gdy firma potrzebuje znaleźć sposób, aby poprawić wyniki jakościowe, sprzedażowe, czy nawet podnieść morale pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.