Samolot na tle nieba

Pixabay.com

Staże naukowe sposobem na sukces – przegląd najciekawszych ofert

Chcąc popchnąć swoją karierę naukową do przodu, należy nie tylko zakasać rękawy i mieć w zanadrzu ciekawy pomysł badawczy. Jeśli nasz zakres ambicji naukowej wybiega poza stanowisko docenta, warto przyglądnąć się stażom naukowym.

Możliwości nieograniczone

Polskie uczelnie współpracują z wieloma zagranicznymi ośrodkami edukacyjnymi i warto się zastanowić nad zdobyciem doświadczenia w pracy nad projektem badawczym w uczelni partnerskiej. Podstawą jest oczywiście język angielski branżowy.

Staże zagraniczne czy krajowe?

Planując karierę warto wybierać jak najbardziej prestiżowe uczelnie, z którymi będziemy współpracować. Liczy się również wiedza prowadzących i nasze osiągnięcia osobiste. Jednak nie jest to jedyna droga rozwoju. Należy zaznaczyć, że bardzo dużo zależy od naszych chęci kontynuacji badań w ośrodku edukacyjnym.

Grupa ludzi pracuje nad rozwiązaniem problemu
Pixabay.com

Przykłady ciekawych programów do odbycia staży naukowych zagranicznych

Szukamy na początek miejsca, które da nam jak największe możliwości rozwoju i prowadzenia badań. Dzięki temu, nie tylko można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, zdobyć awans, takie doświadczenie sprawia, że zostaniemy ekspertami w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Dzięki temu mamy o wiele większe możliwości wyboru drogi kariery, nie tylko w oświacie.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Agencja zwana jest w skrócie NAWA. Jej spectrum działania polega na organizacji oraz naborze na stypendia zagraniczne dla studentów i naukowców. Oprócz stażów organizacja umożliwia odbycie studiów częściowych czy kursów językowych w różnych krajach świata.

DAAD – Deutche Akademischer Austauschdienst

DAAD jest to stowarzyszenie obejmujące niemieckie szkoły wyższe oraz związki studenckie. Ta organizacja wspiera i umożliwia międzynarodową wymianę studentów. Zajmuje się organizowaniem krótko- i długoterminowych staży oraz kursów wakacyjnych czy wyjazdów badawczych. Aplikować mogą na te granty pracownicy naukowi, jak doktorant, doktor czy pracownik naukowy.

Naukowiec prowadzi badanie
pixabay.com

Fundacja Alexandra von Humboldta

Kolejna organizacja działająca w Niemczech, powstała aby umożliwiać i fundować prace badawcze na terenie kraju. Skorzystać z jej grantów mogą również doktoranci, ale też i profesorowie. Prowadzi nabór na staże dla wszystkich dziedzin nauki.

Stypendia Ambasady Francuskiej

Ta fundacja działa na terenie Francji. Jej pilotażowym zadaniem jest ułatwienie studiowania i startu w karierze naukowcom chcącym prowadzić swoje badania w tym kraju. W ten sposób ściąga do siebie wielu specjalistów naukowych z różnych stron świata.

Wyszehradzki Międzynarodowy Fundusz Stypendialny

Jest to fundusz ułatwiający prowadzenie badań oraz prac badawczych na terenie słowiańszczyzny. Dotyczy to państw grupy Wyszehradzkiej. Jest to nie tylko bardzo ciekawy sposób promowania wspólnej osi działania, ale też swego rodzaju pomost do budowania przyszłych relacji gospodarczych.

Fundacja Kościuszkowska

Krótko mówiąc jest to fundacja amerykańsko-polska która zajmuje się szerzeniem i ułatwieniem wymiany osiągnięć naukowych. Również organizuje staże i stypendia dla studentów, doktorantów czy pracowników naukowych.

Euraxess – portal mobilnych naukowców

Jest to nie tyle organizacja co ciekawy portal, który posiada aktualną bazę organizacji posiadających oferty rozwoju dla pracowników naukowych. Dzięki temu możemy znaleźć szybko granty pozwalające na rozwój w interesującej nas dziedzinie.

Jak jednak wygląda sytuacja rzeczywista? Otóż w Państwowej Agencji Prasowej możemy przeczytać artykuł dotyczący niskiej mobilności polskich naukowców. Jak się okazało wyniki raportu dotyczącego wyjazdów na staże nie są wcale budujące dla naszej edukacji. Otóż przeszkodą są takie prozaiczne czynności jak chociażby administracja, problem zatrudnienia po powrocie w uczelni macierzystej czy chociażby finansowanie kosztów pobytu.

Realizacją samej pasji nie wykarmi się rodziny, co zresztą powinni wiedzieć rozporządzający środkami na badania. Teraz nasuwa się kwestia odnośnie wartości tytułu naukowego, który został zdobyty bez rzetelnych badań i doświadczenia w środowisku międzynarodowym. Dlatego jeśli planujemy karierę naukową, warto w czasie studiów działać w tym kierunku i uczestniczyć w stażach. Zresztą pracodawcy bardzo sobie cenią pracowników, którzy widzą więcej przed sobą niż tylko wytyczone zadanie.

Źródła:

  • nava.gov.pl
  • humboldt-foundation.de
  • institutfrancais.pl
  • www.daad.pl
  • Kompetencje i kwalifikacje zawodowe nauczycieli akademickich, A. Sierecka i K. Pindor, Zeszyty Naukowe WSOWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.