Mężczyzna sprzedaje samochód klientowi

Sprzedaż samochodu bez badań technicznych i ubezpieczenia – czy to w ogóle możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez badań technicznych oraz ubezpieczenia. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać ze szczegółami.

Brak przeglądu technicznego

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wykonywania regularnych przeglądów technicznych, które potwierdzają sprawność pojazdu oraz dopuszczają go do ruchu na drogach. W przypadku nowych pojazdów pierwszy przegląd wykonywany jest po trzech latach, kolejny po dwóch, a następne co roku. Jazda bez ważnego przeglądu technicznego jest niedopuszczalna. Wśród możliwych konsekwencji takich działań można wymienić na przykład zatrzymanie przez policję dowodu rejestracyjnego, nałożenie kary finansowej lub odholowanie pojazdu. Jednak nie istnieją żadne przeszkody w sprzedaży pojazdu bez ważnych badań technicznych i jest to jak najbardziej możliwe. Nowy właściciel powinien wykonać przegląd techniczny na własną rękę i nie powinien poruszać się pojazdem do czasu uzyskania pozytywnego wyniku badania technicznego. Na samo badanie pojazd może być dostarczony na przykład na lawecie.

Brak ubezpieczenia OC pojazdu

Oprócz przeglądu technicznego każdy pojazd poruszający się po drogach powinien mieć zawarte ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które nazywane jest ubezpieczeniem OC. Ubezpieczenie OC jest na terenie Polski obowiązkowe, dlatego nie powinno się korzystać z pojazdu na drogach bez zawarcia umowy takiego ubezpieczenia. W związku z niedopełnieniem obowiązku na posiadacza pojazdu może zostać nałożona kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który regularnie kontroluje zawieranie tego rodzaju umów. 

Każdy właściciel samochodu decydujący się na jego sprzedaż, ma obowiązek przekazania nabywcy swojej dotychczasowej polisy ubezpieczenia OC i zgłoszenia tego faktu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli jednak auto nie ma ubezpieczenia OC, nadal można je sprzedać. Obowiązkiem sprzedawcy jest jednak poinformowanie nabywca o tym fakcie. Nowy właściciel ponosi bowiem odpowiedzialność za ubezpieczenie samochodu od dnia nabycia i powinien wykupić polisę od razu w dniu nabycia samochodu. W innym wypadku narazi się na karę.

Brak ważnych dokumentów

Sprzedaż samochodu jest możliwa również w przypadku braku ważnych dokumentów, które dotyczą pojazdu. Wśród nich można wymienić dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu. Wszystkie informacje dotyczące przekazywanych dokumentów lub ich braku powinny znaleźć się jednak w umowie kupna-sprzedaży. W niektórych przypadkach może być konieczne przekazanie zaświadczenia z Wydziału Komunikacji lub osobiście napisanego oświadczenia o utracie dokumentów.

W obecnych czasach dość często zdarza się sprzedaż pojazdów bez badań technicznych, ubezpieczenia, a także innych ważnych dokumentów. Skup Samochodów w  Łodzi jest miejscem, w którym bez większych problemów można sprzedać taki samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.