Radca prawny ze znajomością prawa pracy

Regulamin wynagradzania – jak go sporządzić?

Zatrudniając pracowników trzeba dopilnować szeregu formalności, w tym stworzyć różne procedury i regulaminy. Jednym z nich jest regulamin wynagradzania, który musi zostać sporządzony w każdej firmie, zatrudniającej co najmniej dwudziestu pracowników, którzy nie są objęci zakładowym ani pozazakładowym układem zbiorowym pracy. Tworząc taki regulamin trzeba przestrzegać zasad i przepisów, jakim on podlega. Stąd też konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy prawnej.

Tworzenie regulaminu wynagradzania

W sytuacji, gdy w firmie istnieje zakładowa organizacja związkowa, to obowiązkiem pracodawcy jest skonsultowanie z nią zapisów, jakie zostaną zawarte w regulaminie. Gdy takich organizacji jest więcej, wówczas mają one trzydzieści dni od momentu przedstawienia im projektu regulaminu na wypracowanie wspólnego stanowiska, co do proponowanych zmian. Kolejnym obowiązkiem spoczywającym na pracodawcy jest poinformowanie pracowników o regulaminie, a także umożliwienie im wglądu do niego. Wejście w życie regulaminu wynagradzania następuje po upływie dwóch tygodni od podania go do wiadomości pracowników.

Najważniejsze punkty regulaminu

Do najważniejszych informacji, jakie muszą znaleźć się w każdym regulaminie wynagradzania jest to, w jakiej wysokości oraz na jakiej zasadzie przyznawane są stawki za wykonanie określonego rodzaju pracy. Wśród zapisów musi być też odniesienie do systemu wynagradzania. Najczęściej stosowany jest przez pracodawców system czasowy, a dokładnie miesięczny, ale może to być też system godzinowy, akordowy czy chociażby czasowo–prowizyjny. Kwestie związane z przyznawaniem premii czy innych świadczeń, takich jak nagrody jubileuszowe również powinny zostać uregulowane w regulaminie. W przypadku wątpliwości dotyczących tego, jakie zapisy obowiązkowo muszą się w nim znaleźć warto udać się do specjalisty jakim jest radca prawny z prawa pracy. Podczas konsultacji poznamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania i dowiemy się na co uważać, żeby nie popełnić błędów podczas tworzenia regulaminu.

Niezależnie od tego czy przygotowujemy całkiem nowy regulamin wynagradzania czy też chcemy wprowadzić zmiany w tym już obowiązującym, to pomocne będzie wsparcie prawne, dzięki któremu sporządzony dokument będzie zawierał wszystko to co niezbędne, bez jakichkolwiek błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.