Rozmowa u psychoterapeuty

Psychoterapia online w czasach epidemii

Psychoterapia na odległość nie tylko jest możliwa i równie skuteczna, ale też – w aktualnej sytuacji – absolutnie wskazana. Na czym polega?

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 nie sprzyja wyjściom z domu. Wiele osób rezygnuje nawet z samotnego spaceru. Wyjście do miejsc, w których może spotkać się większa liczba osób można zaś rozpatrywać jako zachowanie nieodpowiedzialne i narażenie siebie oraz innych na ryzyko zakażenia. Dotyczy to również poradni psychologicznych. Problem jednak w tym, że dla wielu pacjentów psychoterapia jest jedynym sposobem na to, by normalnie funkcjonować.

Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji. Brak pewności, co przyniesie jutro – zarówno, jeśli chodzi o zdrowie, jak i kondycję finansową – sprawia, że u wielu z nich występują spotęgowane lęki. Narażeni są na nie zresztą nie tylko pacjenci, którzy już wcześniej korzystali z pomocy psychologa. Mogą się one pojawić u każdego, a zwłaszcza u osób, które ze względu na wykonywany zawód nie mają możliwości izolacji. Na szczęście nikt z potrzebujących nie pozostanie bez pomocy, a uzyskać ją można również nie wychodząc z domu.

Psychoterapia online. Dla kogo?

Psychoterapia online pojawiały się jeszcze przed wybuchem obecnej pandemii. Pierwotnie była odpowiedzią na zapotrzebowanie pacjentów mieszkających daleko od poradni psychologicznych, mających problemy z wychodzeniem z domu oraz z innych względów niemogących uczestniczyć w sesjach osobiście. W czasie zagrożenia epidemicznego zdalna psychoterapia może okazać się ratunkiem także dla innych.

Po pierwsze jest szansą na to, by dotychczasowi pacjenci mogli spokojnie i bez obaw o swoje zdrowie kontynuować rozpoczętą terapię. Liczba osób, które w najbliższym czasie będą potrzebowały pomocy specjalisty najprawdopodobniej będzie rosła. Do tego grona zaliczyć można między innymi pracowników służby zdrowia, funkcjonariuszy publicznych, farmaceutów, kasjerów, pacjentów z grup ryzyka oraz bliskich zakażonych.

Psychoterapia przez internet i telefon

Na czym jednak polega psychoterapia online? Jej założenia nie odbiegają od tej w tradycyjnej formie, a jedyna różnica tkwi w tym, że pacjent i terapeuta nie spotykają się fizycznie w gabinecie. Ich współpraca zwykle zaczyna się od bezpłatnej konsultacji, która odbywa się przez telefon lub e-mail. Płatność zostaje uregulowanie drogą elektroniczną, a sesje odbywają się z wykorzystaniem telefonu lub komunikatora internetowego.

Tak jak ważne jest to, by w gabinecie psychoterapeuty panowała intymna atmosfera, tak w przypadku terapii online pacjent musi zadbać o to, by warunki były jak najbardziej zbliżone do tych, które zna z poradni. Pokój, z którego będzie rozmawiał z terapeutą powinien być cichy, a on sam musi czuć nieskrępowany i zrelaksowany.

Psychoterapia online. Jak znaleźć?

Plusem psychoterapii przez internet jest to, że pacjent nie musi szukać poradni działających w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Z rezerwacją sesji warto się pospieszyć, bo zapotrzebowanie na zdalną psychoterapię w najbliższych tygodniach może drastycznie wzrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.