Zbieranie informacji

Od czego zacząć startup?

Wiele młodych ludzi zaczyna swój własny biznes mając w zasadzie minimalne doświadczenie. Co najciekawsze, wielu z nich osiąga sukces. Jak więc zacząć od zera i wyjść na swoje? Wielu powiedziałoby, że od dobrego biznesplanu, warto jednak sprostować, że to krok tylko w przypadku starania się o dotację.

Biznes plan, a rzeczywistość

Wiele startupów swój początek bierze od pomysłu, który wydaje się, w założeniu, genialny. Jednak realia bywają często okrutne dla nieodzwierciedlających faktycznych potrzeb rynku planów.  W najlepszym razie biznesplan ląduje w koszu, a sam biznes po kilku potknięciach jednak ocalał i w całkiem innej już formie nabiera kondycji. Najczarniejszych scenariuszy może nie będziemy opisywać, bo nie to jest celem przedsiębiorcy.

Gdzie jest punkt zaczepienia dla młodych biznesów?

Od pomysłu do jego realizacji jest daleka droga. Jednak od produkcji do realizacji zysku droga jest daleka, bo o ile produkcję mamy opanowaną o tyle rynek zbytu zazwyczaj jest oddelegowywany na dalsze etapy w planie. A tak naprawdę należy zacząć swoją działalność właśnie od poznania rynku zbytu.

Jak odnaleźć się w rzeczywistości konsumenckiej

Pierwszym krokiem w biznesie powinno być znalezienie odbiorcy naszego towaru/usługi. Zacząć można od portali społecznościowych, targów, Expo, czyli wszędzie tam gdzie jest nasz potencjalny klient. Dlaczego to takie ważne? W trakcie badań outsourcingowych może wyjść, że większe wzięcie będzie miał nasz pomysł w np. Łodzi niż naszym mieście. Zależy to od specyfikacji danego rynku. Całkiem innych usług będzie potrzebował rejon typowo rolniczy, a innych wydobywczy.

Skromne czy imponujące początki?

Skąd wziąć na swój pomysł kapitał? Szukanie inwestorów to pierwszy krok do rozpoczęcia działania i wydaje się najbardziej zdrowym podejściem. Jednak trzeba się liczyć z dodatkową presją, jaką są zobowiązania. Dlatego jeśli tylko mamy możliwość lepiej jest wziąć maszyny w leasing czy wynająć biuro na godziny niż wiązać się umowami, nie zawsze dla nas korzystnymi.

Każdy, kto rusza ze swoim startupem powinien zadbać najpierw o odbiór towaru, poszukać kontrahentów. Jeśli podczas badania rynku wyjdzie, że ktoś wpadł już na ten pomysł i go realizuje, to nic straconego. Zastanówmy się czy nie da się udoskonalić tego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.