Oszczedzanie pieniędzy

Źródło: Pixabay.com

Nieprzewidziane wydatki – czyli o tym, jak radzić sobie z nieregularnymi okazjami do wydawania

Oszczędzanie pieniędzy na czarną godzinę nie jest łatwe. A powinniśmy to robić. Szacuje się, że już około 60% Polaków posiada oszczędności, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Natomiast wydatki nieregularne nie raz mogą być tak kosztowne, że nawet oszczędności ich nie pokryją. Mogą jednak znacznie nam pomóc zacząć załatwiać sprawę.

Ile powinno się mieć odłożonych pieniędzy?

W zasadzie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Zawsze warto jednak regularnie odkładać nawet małe sumy, aby nieprzewidziane wydatki nie były tak bolesne dla naszego domowego budżetu.

Co kosztuje najwięcej?

Oczywiście są wydatki, które nie są zbyt kosztowne, jak zakup nowej suszarki do włosów, ale są też takie, na które trzeba być przygotowanym. Co będzie nas kosztować najwięcej?

Między innymi mogą to być:

  • remont zalanego mieszkania,
  • wymiana instalacji elektrycznej lub wodnokanalizacyjnej w mieszkaniu,
  • zakup samochodu,
  • zakup sprzętu AGD/RTV,
  • leczenie w ramach prywatnej opieki medycznej,
  • przeprowadzka, w tym przeprowadzka za granicę.

Jest naprawdę dużo sytuacji, które mogą się nam nagle przytrafić, a więc rozsądnie będzie mieć pieniądze na czarną godzinę odłożone w banku lub nawet w domu. Obecnie wiele banków oferuje konta oszczędnościowe, co pozwala nie tylko trzymać na nich środki, ale wręcz zarabiać na odsetkach. Takie rozwiązanie na pewno jest wygodniejsze niż trzymanie gotówki w skarpecie.

Płatność kartą kredytową
Źródło: Pixabay.com

Okazja – czy na pewno?

Nieprzewidziane wydatki to też kompulsywne kupowanie. W każdym sklepie czekają na nas promocje i wyprzedaże.

Czy jednak warto skusić się na takie wydatki? To zależy. Przede wszystkim niektóre wydatki nieregularne warto uzależnić od sezonu wyprzedaży.

Choćby ubrania czy dodatki do wnętrza. Zwykle takie produkty co najmniej dwa razy do roku są wyprzedawane. Jeśli potrzebujemy tak zwanych basic ubrań, warto poczekać na wyprzedaży i kupić je nawet o połowę taniej. Również dodatki do aranżacji wnętrza warto kupować dopiero w promocyjnej cenie. W ten sposób po prostu oszczędzimy na zakupach, mimo że w sumie będziemy musieli wydać pieniądze.

Także dużo promocji jest na artykuły spożywcze, które kupujemy na co dzień. Nagle może się okazać, że nasza ulubiona kawa jest w cenie 3 za 2, ale czy faktycznie potrzebujemy trzech kaw i jesteśmy gotowi zapłacić podwójnie?

Niekiedy tego typu promocje mogą nas skłonić do wydania zbyt dużej ilości pieniędzy, na artykuły, które na tę chwilę nie są nam potrzebna. Tego typu promocje i obniżki zdarzają się często, a więc nie trzeba kupować produktów spożywczych dzisiaj, tylko dlatego że są promocje. Lepiej kupić i wydać mniej.

Jak odkładać pieniądze?

Każda osoba powinna znaleźć swój sposób, jak odkładać na nieprzewidziane wydatki. Jednak jest wiele cennych rad, którymi można się posiłkować.

Przede wszystkim mimo, że mamy nieregularne wydatki to warto regularnie na nie odkładać. Wtedy, nawet gdy nagle złapiemy promocję na rzecz, o której dawno marzyliśmy, będziemy mogli sobie na nią pozwolić. W regularnym odkładaniu pomoże nam plan domowego budżetu. Warto na zwykłej kartce papieru lub w programie kalkulacyjnym, wypisać sobie przychody i regularne wydatki. Dzięki temu zobaczymy, ile zostaje nam wolnych środków.

Dużo osób preferuje od razu po otrzymaniu wypłaty odłożyć pieniądze na czarną godzinę. Może to być nawet kwota 10-50 złotych. Sporo osób też dopiero na koniec miesiąca odkłada wolne środki. Jednakże nie jest to dobra opcja, dla osób, które wydają co do grosza, a nawet muszą pożyczyć środki, aby wystarczyło do symbolicznego 10. dnia miesiąca. Gdy mamy problem z wydawaniem, najlepiej będzie odłożyć coś od razu.

Zarabiaj na oszczędzaniu

Wspomnieliśmy o kontach oszczędnościowych. Jest to naprawdę popularna opcja, ponieważ w każdym banku do już prowadzonego ROR można założyć dodatkowe konto oszczędnościowe. Przelanie środków będzie błyskawiczne. Zaletą takich kont jest możliwość zarabiania na odsetkach, które naliczane są co miesiąc. Ponadto z tych odłożonych środków można skorzystać w razie awaryjnej sytuacji. Cały czas mamy do nich dostęp, ale może on być kosztowny. Wiele banków, aby zachęcać do odkładania nalicza opłatę za przelew z konta oszczędnościowego na ROR. Mimo to jest to bardziej elastyczne oszczędzanie niż odkładanie na lokatę, do której nie mamy dostępu aż się zakończy.

Autor artykułu:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • Planowanie domowych wydatków, praca zbiorowa, wydawnictwo: Olesiejuk.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.