Na czym polega emisja akcji?
Z funkcjonowaniem giełdy wiąże się wiele pojęć – mówi się w tym kontekście m.in. o emisji akcji. Jest to świetny sposób na pozyskanie inwestorów zarówno dla spółek wchodzących na giełdę, jak i dla tych, które są już na niej obecne.
Czym jest emisja akcji?
Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, emisja akcji jest procesem, który polega na utworzeniu akcji – jako papiery wartościowe dają one spółce możliwość podniesienia wysokości kapitału własnego. Spotykane jest też stwierdzenie, że za pojęciem emisji akcji kryje się sposób na dokapitalizowanie spółki. Akcje są emitowane zazwyczaj w seriach – każdej z nich są przypisywane kolejne litery alfabetu. Emisja nie jest niczym innym, jak po prostu wypuszczeniem akcji w obieg.
Jakie są rodzaje emisji akcji?
O tym, jaki charakter ma emisja akcji, decyduje walne zgromadzenie akcjonariuszy. Wyróżnia się tu dwa rodzaje emisji, a mianowicie publiczny oraz skierowany do określonych odbiorców. Istotą publicznej emisji akcji jest wprowadzenie ich do obrotu na giełdzie. Plusem takiego rozwiązania jest to, że akcje stają się dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Tym samym spółka znacznie zwiększa swoje szanse na pozyskanie dużego kapitału. Przeciwieństwem emisji publicznej jest emisja adresowana do konkretnych inwestorów. Przeważnie są nimi dotychczasowi akcjonariusze lub wierzyciele, ewentualnie pracownicy spółki. Z racji na ograniczoną dostępność akcji tego typu emisję łatwiej jest przeprowadzić – zajmuje mniej czasu. Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że kapitał pozyskany w drodze takiej właśnie emisji będzie skromniejszy niż w przypadku emisji publicznej.
Emisja akcji – o czym musi pamiętać emitent?
Decydując się na wprowadzenie akcji do obiegu, spółka musi sprostać licznym wymogom wynikającym z obowiązujących w Polsce przepisów. Przede wszystkim dokument akcji musi mieć obowiązkowo pisemną formę. Nie może w nim zabraknąć pewnych informacji, m.in. danych teleadresowych spółki czy daty zarejestrowania spółki i wystawienia akcji.