Mężczyźni grają na laptopach gamingowych

Jakiego laptopa potrzebuje gracz?

Wymagania sprzętowe współczesnych gier bywają bardzo wysokie. Nie znaczy to jednak, że rozgrywki mogą odbywać się jedynie na komputerach stacjonarnych. Gracze, którzy cenią sobie mobilność, również mogą cieszyć się takimi grami, ale wymaga to odpowiedniego sprzętu. Nie każdy laptop posiada wystarczające parametry. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając urządzenie? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Czym wyróżnia się laptop dla graczy?

Tego typu sprzęt można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Charakteryzuje się nieco innym, bardziej agresywnym designem – czarną obudową, z tłoczonymi wzorami i nazwą producenta, albo kontrastującymi akcentami w jaskrawych kolorach, czasem podświetlanymi. Najważniejsze jest jednak to, co tak wyglądające urządzenia mają wewnątrz. A są to, lub przynajmniej powinny być, wysokiej klasy podzespoły. Ich zadanie to zapewnienie szybszej, bardziej wydajnej pracy, dzięki czemu gra wczytuje się w sposób płynny i szczegółowy. Komfort grania podnoszą także takie udogodnienia, jak matowa matryca wyświetlacza, pozwalająca na grę w każdym świetle, czy podświetlana klawiatura, poprawiająca widoczność klawiszy.

Jakie parametry muszą posiadać poszczególne podzespoły?

Najważniejsze elementy laptopa dla graczy to bardzo wydajny układ graficzny, a także współpracujący z nim szybki procesor. Każdy laptop posiada zintegrowaną kartę graficzną, jednak te dedykowane do gier muszą być wyposażone w dodatkowy układ graficzny o minimalnej pamięci 4 GB, który pozwoli na płynną grę w rozdzielczości Full HD. Najbardziej popularne karty wśród graczy to produkty firmy Nvidia. Należy także pamiętać o sprawdzeniu parametrów procesora. Chodzi przede wszystkim o ilość rdzeni i częstotliwość taktowania. Czterordzeniowy procesor z poziomem taktowania powyżej 2000 MHz to absolutne minimum. Warto sprawdzić, czy podzespół posiada oznaczenie wydajności, stosowane np. przez firmę Intel. Litery U oraz Y oznaczają energooszczędne układy, które nie sprawdzą się w przypadku gier. Te o większej wydajności oznaczono literami H lub HQ. Nie wolno zapominać o pamięci RAM. Obecne minimum to 8 GB, ale dla lepszego funkcjonowania warto zainwestować w co najmniej 12 GB.

Czym jeszcze się kierować podczas zakupu laptopa dla graczy?

Istotny wpływ na jakość rozgrywek ma także rodzaj dysku twardego. Nośniki HDD wyraźnie ustępują tu nowocześniejszym dyskom SDD, które pozwalają na znacznie szybsze wczytywanie i zapisywanie danych, a tym samym płynniejsze, bardziej precyzyjne wykonywanie poleceń gracza. Laptop dla graczy powinien być wyposażony w dysk o jak największej pojemności, pozwalając na przechowywanie dużej ilości gier. Wszystkie wymienione dotąd podzespoły generują sporo ciepła, dlatego należy też zadbać o odpowiednie chłodzenie. W najlepszych modelach laptopów montowane są specjalne wentylatory, ale można też skorzystać z dodatkowych, zewnętrznych podkładek chłodzących. W tym miejscu możemy przejść do tego, że warto się upewnić, czy laptop posiada wystarczającą ilość wejść USB, najlepiej 3.0 i typu C. Wyjście HDMI oraz szybkie złącze LAN także się przydadzą. Na koniec kwestia ekranu – im większa rozdzielczość i przekątna, tym większy komfort gracza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.