Kobieta z mężczyzna rozmawiają o projecie serwerowni

Jak stworzyć dobry projekt serwerowni?

Artykuł partnera.

Serwerownie to pomieszczenia zapewniające ciągłość funkcjonowania firmy. Ze strategicznego punktu widzenia są zatem niezwykle ważne dla biznesu. Jednak nie każdy projekt serwerowni będzie spełniał swoje najważniejsze zadania. Jest to bowiem proces trudny, wymagający od ekspertów fachowej wiedzy. Jak zatem wygląda przygotowanie dobrego projektu?

Dopasowanie serwerowni do potrzeb i możliwości klienta

Każda firma ma inne zapotrzebowania w kwestii zaplecza i infrastruktury. Dlatego pierwszym elementem podczas pracy nad projektem serwerowni jest dokładne określenie wszystkich wymagań. Dotyczy to między innymi ilości komputerów oraz dodatkowego sprzętu. Do tego, aby stworzyć serwerownie od podstaw, potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie. W trakcie pierwszych rozmów z klientem należy ocenić, czy zaproponowane przez firmę miejsce nadaje się do budowy takiego pomieszczenia. A co zrobić, gdy przedsiębiorstwo nie jest w stanie wygospodarować przestrzeni? W takiej sytuacji dobrym wyborem są serwerownie mobilne.

Przygotowanie projektu rozpoczyna się zatem od rozmów z przyszłymi właścicielami serwerowni. Bez nich stworzenie nawet najmniejszego zarysu przestrzeni po prostu nie jest możliwe.

Najważniejsze obliczenia

Kolejny etap to dokonanie potrzebnych obliczeń, np. jakie jest zapotrzebowanie na moc elektryczną. W ten sposób można zaprojektować bezpieczne instalacje. A w tym wypadku jeden mały błąd możne doprowadzić do zwarć i problemów z zasilaniem. Kompleksowy i dobry projekt serwerowni musi zawierać wszystkie elementy służące do zabezpieczenia sprzętów. W związku z tym, że w pomieszczeniach z taką ilością urządzeń pracujących 24 godziny na dobę temperatura bywa naprawdę wysoka, duże znaczenie odgrywa klimatyzacja oraz systemy przeciwpożarowe, np. samoczynne urządzenia gaśnicze. Brak takich elementów wskazuje na to, że dana praca nie jest prawidłowo wykonana. Każdy specjalista zajmujący się serwerowniami przygotuje projekt spełniający wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia danych

Komputery w serwerowni gromadzą wiele danych ważnych dla przedsiębiorstw. W związku z tym projekt powinien zakładać odpowiednie systemy zabezpieczeń. Mówią o tym eksperci z firmy Peranek, która już od wielu lat specjalizuje się w przygotowaniu kompleksowych projektów pomieszczeń tego typu:

Żadna serwerownia nie powinna funkcjonować bez mechanizmów chroniących dane. Wiele informacji jest poufna. Ich wyciek może narazić firmy na kolosalne straty finansowe i wizerunkowe. Dlatego projektując serwerownie, zwracamy szczególną uwagę na zabezpieczenia. W tym wypadku również należy skonsultować się z klientami. Wieloletnie doświadczenie w branży pokazało nam, że wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, jakie techniki można wykorzystać do ochrony danych. Opracowując projekt, warto przedstawić zainteresowanym osobom nowoczesne i różnorodne rozwiązania technologiczne.

Zastosowanie odpowiednich sprzętów

Kolejny ważny czynnik to wykorzystanie odpowiednich materiałów. Przy budowie serwerowni nie stosuje się pierwszych lepszych przewodów. Należy wykorzystać okablowanie odporne na wysokie temperatury. Dlatego profesjonalne firmy jedynie nowoczesny sprzęt posiadający wszystkie certyfikaty potwierdzające zgodność ze standardami bezpieczeństwa. Narzuca je między innymi Unia Europejska. W związku z tym, że przygotowując projekt serwerowni należy zwrócić uwagę na niezwykle dużą ilość szczegółów, cały proces zajmuje trochę czasu. Jest to jednak konieczne. Korzystanie z gotowych projektów serwerowni jest bardzo złym pomysłem, ponieważ nie są one w żaden sposób dopasowane do potrzeb klientów czy możliwości danej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.