Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez umowy o pracę?
Wiele młodych osób pracujący w oparciu o umowę zlecenie lub dzieło zastanawia się, czy możliwe jest otrzymanie kredytu hipotecznego na własne M. Jeszcze kilka lat temu banki nie chciały udzielać takich produktów finansowym tym, którzy nie mieli stałej pracy i to na czas określony. Na szczęście dziś okazuje się, że zaciągnięcie zobowiązania w banku bez umowy o pracę jest możliwe, chociaż bardziej skomplikowane. Jakie więc są warunki ubiegania się o kredyt hipoteczny mając umowę zlecenie, umowę o dzieło lub działalność gospodarczą?
Artykuł partnera
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Jest on przeznaczony na konkretny cel, jakim jest zakup nieruchomości lub jej remont. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka, czyli ograniczenie prawa rzeczowego na nieruchomości. Maksymalnie umowa kredytu może być zawarta na 35 lat. Niektóre banki oferują jednak kredyty hipoteczne z możliwością wcześniejszej spłaty.
Kredyty hipoteczne – co banki biorą pod uwagę?
Banki skrupulatnie analizują sytuację finansową osób, które chcą zaciągnąć kredyt. Sprawdzają zatem dane w Biurze Informacji Kredytowej i w Krajowym Rejestrze Długów. Osoby, które mają negatywną historię kredytową mogą nie otrzymać kredytu, dlatego tak ważne są regularne spłaty, nawet jeśli dotyczą np. zakupów na raty. Nieprzestrzeganie terminów odbiera szansę na zaciągnięcie poważniejszego zobowiązania. Banki wyliczają także zdolność kredytową, którą osoby bez umowy o pracę na czas nieokreślony muszą szczególnie udowodnić i jeśli jest taka możliwość, poprawić.
Kredyt hipoteczny bez umowy o pracę – jakie warunki?
Kiedy o kredyt starają się osoby pracujące na czas nieokreślony wystarczy, że przedstawią zaświadczenie z pracy o dochodach. W przypadku innych umów sytuacja nieco się komplikuje, ponieważ trzeba udowodnić, że przez najbliższe lata będziemy w stanie spłacać raty kredytu. Osoby pracujące w oparciu o umowy zlecenie czy dzieło muszą zagwarantować ciągłość pracy. W tym celu należy przedstawić wszelkie dokumenty z pracodawcą, z którym do tej pory się współpracowało. Zazwyczaj dotyczy to ostatnich 6 miesięcy, chociaż banki mogą mieć różne warunki.
Nie wszystkie instytucje finansowe mogą decydować się na udzielanie takich zobowiązań, ponieważ jest to dla nich nieco ryzykowne. Gdzie więc szukać pomocy? Kredyt hipoteczny dla zatrudnionych na różnych warunkach wybierzesz na www.totalmoney.pl, gdzie przeanalizujesz oferty wielu banków.
Jak zwiększyć szansę przyznania kredytu hipotecznego?
Osoby, które nie pracują w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, powinny zadbać nie tylko o dobrą zdolność kredytową, ale także wkład własny. Jeśli będzie on odpowiednio wysoki, wtedy bank przychylniej spojrzy na kandydata. Jest jeszcze możliwość wzięcia kredytu z drugą osobą. Mogą to być rodzice, rodzeństwo, a nawet dobrzy znajomi. Wówczas poprawi się zdolność kredytowa, a potencjalny kredytobiorca stanie się dla banku bardziej wiarygodny, bo zwiększy się prawdopodobieństwo regularnej spłaty zobowiązania.