Mężczyzna w białej koszulce

Ile kosztuje wyprodukowanie koszulki

Rynek na świecie związany z odzieżą jest wart około trzech bilionów dolarów. Nasze ubrania powstają dzięki taniej sile roboczej, której liczebność wynosi prawdopodobnie około dwudziestu pięciu milionów ludzi.

Tania produkcja ubrań

Koszt wyprodukowania jednej sztuki odzieży jest tak niski, że sieciówkom opłaca się zrobić na niego olbrzymi rabat, a i tak zyskają na nim dziesięciokrotnie. W popularnych galeriach handlowych na wieszakach wiszą ubrania, a kupując je, wspierasz wyzysk na pracownikach Azji. Trzy czwarte odzieży w sklepach pochodzi właśnie stamtąd.

Przyjrzyjmy się bliżej warunkom pracy panującym w fabrykach: często to praca ponad siły, za niewiele dwa dolary wynagrodzenia dziennie, gdzie dzień pracy wynosi osiemnaście godzin. Pracownicy nie mają ubezpieczeń ani wolnych weekendów. Nikt również nie myśli o tym, że istnieją jakiekolwiek prawa respektujące związki zawodowe.

Pomieszczenia, w których pracują, są zatłoczone i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, a w dodatku często pracują z toksycznymi substancjami. Nawet wyjścia przeciwpożarowe są zamknięte na klucz, aby uniemożliwić wymykanie się na przerwę.

Jak przeciwstawić się takim praktykom

Jeśli zależy nam nie tylko na środowisku naszej planety, a także na losie innych ludzi, można z czystym sumieniem zacząć kupować tylko wyłącznie ubrania polskiej produkcji. Bawełniane koszulki z nadrukiem uszyte w regionalnych szwalniach powstają z materiałów najwyższej jakości. Choć manufaktury w naszym kraju dopiero się rozwijają, są przyjmowane z wielkim entuzjazmem.

Zobacz też ciekawe koszulki z nadrukiem na Niezłe Ziółko.

A to wszystko dzięki postawie młodych projektantów, którzy dbają o dobrą sztukę ubrania, mają swoją historię i cel. Niejednokrotnie koszulki produkowane w Polsce będą noszone z dumą przez całe lata, niż te z sieciówki, które po jednym praniu będzie nadawać się wyłącznie jako ścierka do podłogi.

Kupowanie wysokiej jakości ubrań to symbol klasy i stylu. Kto nie marzy o tym, żeby być postrzeganym jako ktoś, kogo chcą naśladować inny? Umiar w ubraniach pozwoli na wytworzenie własnego, indywidualnego uniformu.

To proste, musimy sobie tylko uświadomić, jak bardzo zmiana naszego myślenia oraz postawy wpłynie pozytywnie na planetę i los ludzi w mniej rozwiniętych krajach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.