Firma bez rejestracji

Firma bez rejestracji

Na przełomie maja i kwietnia 2018 roku weszła w życie nowa ustawa, która gwarantuje możliwość działalności niezarejestrowanej w CEIDG, wolną od opłacania składek ZUS.

Warunki do prowadzenia firmy bez rejestracji

Przede wszystkim, aby móc korzystać z tej usługi należy spełnić kilka wymogów. To możliwość głównie dla osób, które przez ostatnie pięć lat nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, działalność nie może wymagać uzyskiwania pozwoleń, koncesji lub licencji, w dodatku miesięczny przychód z nierejestrowanej działalności nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050 zł, nie wolno również prowadzić działalności w formie spółki cywilnej.

Czy działalność nierejestrowana jest wolna od podatku?

Dużą zaletą możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej jest to, że nie potrzebujesz wyrabiać NIP-u, REGON-u, posiadania osobnego konta bankowego lub prowadzenia księgowości. Dodatkowo jako przedsiębiorca tej działalności jesteś zwolniony z opłat ZUS oraz podatku VAT.

Będzie natomiast obowiązywał podatek dochodowy, gdzie przychód osiągany z działalności nierejestrowanej musi być rozliczany jako przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu w wysokości 18%, który powinien być rozliczony z zeznaniu PIT i zgłoszony jako niedopłata.

Obowiązki osoby prowadzącej firmę bez rejestracji

Chociaż twoja działalność jest nierejestrowana i możesz korzystać ze wszystkich udogodnień, nie oznacza, że jesteś zwolniony z pewnych działań. W świetle prawa jesteś uważany za przedsiębiorcę, czyli musisz przestrzegać praw konsumenta, w razie potrzeby wystawiać rachunki, czyli prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży oraz starać się tak rozplanować koszty, by dochód miesięcznie nie przekroczył 1050 zł. W innym przypadku twoja działalność musi być zgłoszona w ciągu siedmiu dni w CEIDG.

Należy pamiętać, że kwoty otrzymywane z umowy o dzieło lub umowy zlecenie – czyli umów cywilnoprawnych nie liczą się do limitu 1050 zł. Jednak należy uważać, ponieważ należy unikać świadczeń tych samych usług w ramach umowy cywilnoprawnej i nierejestrowanej działalności, ponieważ po przekroczeniu 1050 zł mogą zostać łącznie uznane za działalność gospodarczą.

1 thought on “Firma bez rejestracji

  1. Bardzo mnie ta ustawa ucieszyła. Dorabiam sobie jako copywriter i teraz nareszcie mogę robić to, nie martwiąc się skutki prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.