tworzenie własnej strony internetowej

server rack with fiber optic cables attached to front panel switch ports

Domeny i hosting – czym się różnią?

Domena i hosting to często pojawiające się w Internecie hasła. Czym jednak różnią się od siebie? Czy można mieć domenę bez hostingu i odwrotnie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym, artykule.

Jeśli chcemy uruchomić własną stronę internetową i to bez względu na jej tematykę, będziemy potrzebowali odpowiedniego zaplecza technologicznego. Można je łatwo zdobyć, korzystając z oferty dostawcy usług internetowych. Przede wszystkim potrzebna będzie domena i hosting. Nie można ich utożsamiać ze sobą.

Czym jest domena?

Zacznijmy od domeny internetowej. To po prostu adres, pod którym będzie dostępna nasza strona www. Aby łatwiej było zapamiętać taki adres, występuje on w postaci dowolnie wymyślonej nazwy oraz końcówki (rozszerzenie oznaczane także jako TLD). Nie jest łatwo wymyślić atrakcyjną nazwę domeny, ponieważ wiele z nich jest już zajętych. Warto jednak poświęcić na to trochę czasu. Kolejna kwestia dotyczy wyboru końcówki. Jeśli strona internetowa będzie skoncentrowana głównie na polskich odbiorcach, najczęściej wystarczy wybrać rozszerzenie .pl.

Czym jest hosting?

Zupełnie czym innym jest hosting. To tak naprawdę miejsce, gdzie strona internetowa będzie działała. Mogą to być serwery wirtualne, ale i serwery dedykowane (fizyczne maszyny). Hosting jest zatem miejsce na serwerze, które zostaje oddane do naszej dyspozycji w zamian za miesięczną, kwartalną lub roczną opłatę. W zależności od potrzeb to może być najprostszy hosting współdzielony, serwer VPN lub wspomniany już serwer dedykowany.

Domena i hosting – niezbędne połączenie

Widzimy więc, że domena jest czym innym niż hosting. Czy jednak można z nich korzystać osobno? Oczywiście, jak najbardziej. Można kupić przecież domenę bez hostingu i przechowywać ją na serwerach rejestratora, traktując jako np. inwestycję kapitału (najlepsze domeny są drogo sprzedawane). Można również kupić hosting bez domeny, przechowując tam dane itd. Jednak uruchomienie strony internetowej wymaga zarówno domeny, jak i hostingu. Dzięki temu po wpisaniu adresu serwisu w przeglądarce (domena) otrzymamy dostęp do plików przechowywanych na serwerze, a uruchamiających stronę www.

Gdzie szukać domeny i hostingu?

Zwykle bez problemu znajdziemy w jednym miejscu zarówno domenę, jak i hosting. Mało tego, niektórzy dostawcy oferują te dwie usługi w pakietach. Domenę należy zarejestrować, sprawdzając wcześniej, czy nazwa jest wolna. Natomiast w przypadku hostingu dostępne są zwykle różne plany przeznaczone dla mniej lub bardziej wymagających klientów.

Domena i hosting to najlepsze połączenie. Dzięki niemu udostępnimy wszystkim naszą stronę internetową. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebujemy jeszcze plików strony www, a potem jej pozycjonowanie w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.