Mężczyźni pracujący w agencji rekrutacyjnej

Czym zajmuje się agencja rekrutacyjna?

Skuteczne pozyskanie nowego pracownika nie jest, wbrew pozorom, łatwym zadaniem. Pomóc może w nim agencja rekrutacyjna, która dysponuje narzędziami i metodami, umożliwiającymi wyłonienie obiecujących kandydatów szybko i skutecznie. Kiedy warto skorzystać z jej usług?

O tym, ile czasu i energii wymaga przeprowadzenie skutecznej rekrutacji, przekonał się każdy, kto próbował pozyskać pracownika na własną rękę. Niezliczone ilości CV, wyłanianie kandydatur i odpowiadanie na nie, jednoczesne prowadzenie negocjacji z kilkoma potencjalnymi pracownikami – proces rekrutacyjny wymaga dużego zaangażowania, zorganizowania i systematyczności.

Przeprowadzając go, a jednocześnie zajmując się innymi obowiązkami, trudno uzyskać zadowalające wyniki. Na szczęście istnieją wyspecjalizowane w tym agencje, które mogą pomóc w przeprowadzeniu rekrutacji lub zająć się procesem w całości – od początku do końca. Można nawiązać z nimi stałą współpracę, lub skorzystać z ich usług jednorazowo. Coraz więcej firm decyduje się na któryś z wariantów, ceniąc sobie wydajność agencji i oszczędność czasu.

Agencja rekrutacyjna – jakie są jej obowiązki?

Zakres obowiązków agencji rekrutacyjnej zależy od ustaleń, jakie poczynisz. Spektrum działań takich agencji jest szerokie i obejmuje wszystkie działania związane z pozyskiwaniem pracownika, a więc:

  • dystrybucja ogłoszeń o pracę w różnych kanałach komunikacji,
  • konstruowanie ofert pracy w konsultacji ze zleceniodawcą,
  • konstruowanie formularzy rekrutacyjnych i ich przetwarzanie,
  • zbieranie kandydatur i ich przetwarzanie,
  • kontakt z kandydatami,
  • przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych,
  • pośredniczenie między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem,
  • projektowanie procesu rekrutacyjnego,
  • tworzenie zadań testowych i przetwarzanie ich wyników.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej?

Poszukiwanie na własną rękę jest pracochłonne i zajmuje sporo czasu. Ponadto, jeśli nie dysponujesz odpowiednimi kompetencjami, trudno skutecznie przesiać kandydatury i znaleźć wśród nich prawdziwe perełki. Agencje, dzięki latom doświadczenia i automatyzującym narzędziom, są w stanie to zrobić! Dzięki nim nie przegapisz talentów w natłoku CV.

W większych firmach rekrutacją zajmują się zazwyczaj działy HR. Coraz częściej jednak można spotkać się ze współpracą pracowników human resources z zewnętrznymi agencjami rekrutacyjnymi, zwłaszcza przy rekrutacjach zakrojonych na szeroką skalę. W takich firmach rotacja jest często bardzo duża, co wymaga zaangażowania w proces większej ilości osób. Agencje pracują wydajnie i mają szeroką sieć kontaktów, dzięki czemu są świetnym partnerem dla korporacji.

Ile kosztują usługi agencji rekrutacyjnej?

To zależy od tego, jaki będzie zakres obowiązków agencji. Na cenę wpływa również rodzaj współpracy. Przy usłudze jednorazowej ceny będą oczywiście znacznie wyższe niż przy korzystaniu z usług stałych. Większość agencji na polskim rynku, jak na przykład agencja rekrutacyjna Antal, ustalają ceny indywidualnie, stosownie do zakresu obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.