Dom otoczony zielenią

Czym jest pożyczka hipoteczna? Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny?

Czy pożyczka hipoteczna to to samo co kredyt hipoteczny? Czy są jakieś różnice, a jeżeli tak, to która opcja bardziej się opłaca?

Artykuł partnera

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to taka, którą musimy zabezpieczyć hipoteką na nieruchomość, do której mamy prawo własności. Z tego względu pożyczkę takiego typu mogą zaciągnąć jedynie osoby, posiadające dom, mieszkanie albo działkę. Wartość pożyczki musi być niższa niż wartość nieruchomości – najczęściej wynosi 60-70%.

Szukając dla siebie odpowiedniej pożyczki hipotecznej, można skorzystać ze stron takich jak https://direct.money.pl/pozyczkihipoteczne/, gdzie możemy porównać dostępne oferty. Takie porównywarki pozwalają nam na wyszukiwanie przy wzięciu pod uwagę ustalonych przez nas parametrów.

Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Czy zatem pożyczka hipoteczna to to samo co kredyt hipoteczny? Nie, w żadnym wypadku. Te dwa pojęcia mogą się niektórym mylić, zwłaszcza oczywiście tym, którzy z żadnej z tych finansowych usług nie mieli jeszcze okazji korzystać.

Tym, co łączy pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny, jest zabezpieczenie hipoteką na nieruchomość. Jeśli chodzi jednak o inne aspekty, to pożyczka i kredyt bardzo się tutaj różnią.

Pierwszą ważną różnicą jest cel, na jaki możemy przeznaczyć pieniądze. W przypadku pożyczki hipotecznej cel nie jest z góry określony. Możemy wydać pieniądze, jak tylko będziemy mieli ochotę. Zakup mieszkania, samochodu, zagraniczne wakacje – nic nas w tym względzie nie ogranicza. Nie tylko pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, ale nawet nie musimy informować banku, na co zostaną one wydane. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że cel nie może być związany z działalnością gospodarczą.

W przeciwieństwie do pożyczki, kredyt hipoteczny może być przeznaczony jedynie na wydatki związane z budową lub kupnem domu bądź mieszkania.

Istotną różnicą jest też kwota. Ta jest zależna od wartości nieruchomości. Generalnie jednak kredyt możemy wziąć na wyższą kwotę – może ona sięgać nawet 90% sumy, na którą wyceniana jest nieruchomość.

Wreszcie pożyczka i kredyt różnią się wysokością oprocentowania. Pożyczka hipoteczna nie jest wysoko oprocentowana, jeśli porównać ją z większością bankowych kredytów, jednak w tej kategorii wygrywa kredyt hipoteczny, charakteryzujący się najniższym oprocentowaniem wśród wszystkich kredytów bankowych.

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

To, na co się zdecydujemy, zależy oczywiście od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli potrzebujemy pieniędzy na cel nie związany z domem czy mieszkaniem, to oczywiście jedynie pożyczka wchodzi w grę. Jeśli jednak brakuje nam środków na cele mieszkaniowe, kredyt może być tą lepszą opcją, biorąc pod uwagę, że można zaciągnąć go na wyższą kwotę. A wszyscy dobrze wiemy przecież, że budowa czy kupno domu lub mieszkania potrafią pochłonąć potężne sumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.