Kupowanie apartamentu inwestycyjnego

Apartamenty inwestycyjne. Czym są tego typu lokale?

Zastanawiając się nad inwestycją w nieruchomości, nie sposób uniknąć tematu apartamentów inwestycyjnych. Co prawda jest to stosunkowa nowość na polskim rynku, cieszy się ona jednak rosnącym zainteresowaniem. Z czego to wynika? Czym są tego typu apartamenty? I jak w nie inwestować? Już odpowiadamy!

Czym są apartamenty inwestycyjne?

Rynek nieruchomości jest obecnie jedną z najciekawszych opcji lokowania kapitału. Według danych z marca 2022 inflacja wynosi 10,9 procent i niestety wcale nie zanosi się na to, aby miała zmniejszyć się w najbliższym czasie. To z kolei stanowi olbrzymie zagrożenie dla kapitału zgromadzonego w gotówce czy na lokatach. Z każdym dniem pieniądze tracą na wartości, dlatego inwestorzy szukają możliwości ratowania swoich oszczędności, jedną z nich są apartamenty inwestycyjne. O co tutaj dokładnie chodzi?

Są to nieruchomości w postaci lokali, które z reguły są kupowane z myślą o najmie. Taki apartament ma bowiem nie tylko ratować kapitał, ale także zarabiać. Do wyboru mamy przede wszystkim dwa rodzaje apartamentów inwestycyjnych i są to:

  • apartamenty mieszkaniowe / mieszkania
  • apartamenty inwestycyjne hotelowe

Czym się one od siebie różnią?

Hotelowe apartamenty inwestycyjne

Apartamenty inwestycyjne hotelowe, określane łącznie często jako aparthotel lub condohotel, to lokale, które są kupowane z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Mieszczą się zazwyczaj w obiektach zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych – na przykład nad morzem, odznaczając się przy tym wysokim standardem wykończenia. Taki apartament kupowany jest z myślą o szybszym zwrocie inwestycji, do tego jednak niezbędna jest odpowiednia strategia oraz umiejętne zarządzanie najmem.

Przy czym warto zaznaczyć, że taką inwestycję realizuje się zazwyczaj ze wsparciem profesjonalnej firmy, która zajmuje się formalnościami i jest operatorem całej nieruchomości. Jest to zatem również wygodne rozwiązanie, które zwalnia właściciela apartamentu inwestycyjnego z konieczności zarządzania całym przedsięwzięciem.

Mieszkania pod wynajem PRS

Innym sposobem inwestowania kapitału jest zakup mieszkania pod wynajem. I tutaj pojawia się ciekawa opcja, którą jest instytucjonalny najem mieszkań, czyli PRS. Jest to o wiele bezpieczniejsza forma najmu nieruchomości na cele mieszkaniowe, która daje właścicielowi większe prawa niż ma to miejsce w przypadku najmu tradycyjnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie związane z eksmisją lokatorów – procedura ta jest w tym przypadku prostsza.

Z takiej formy najmu mogą jednak skorzystać tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z wynajmem mieszkań. Dlatego też jest to sposób inwestowania kapitału dedykowany przedsiębiorcom działającym w branży nieruchomości nastawionym na mniejszy, ale stały dochód.

Warto zaznaczyć również, że chociaż sektor instytucjonalnego najmu mieszkań to stosunkowo nowy model biznesowy, to jednak bardzo szybko się rozwija i jest opłacalny. Według danych z 2020 roku inwestycje w PRS wyniosły 800 milionów złotych, natomiast łączna wartość transakcji na rynku PRS z dwóch pierwszych kwartałów 2021 wyniosła aż 2,2 miliardów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.