Kobieta pisze odwołanie do ubezpieczyciela o odszkodowanie

Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie? Złóż odwołanie

Artykuł partnera.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy to niemal już plaga na polskim rynku ubezpieczeniowym. W wielu przypadkach osoby poszkodowane otrzymują także odmowę wypłaty świadczenia. Wówczas warto złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Odwołanie złóż jak najszybciej!

Zgodnie z prawem na złożenie pisma reklamacyjnego jest sporo czasu: 3 lata a nawet 20 lat. Dłuższy okres dotyczy sytuacji, w której szkoda powstała na skutek przestępstwa. Po upływie tego czasu roszczenia się przedawniają. Najlepiej odwołanie od decyzji ubezpieczyciela złożyć jak najszybciej.

W tym przypadku czas nie działa na korzyść osoby poszkodowanej. Istotne dla sprawy fakty wraz z upływem czasu mogą ulegać “zacieraniu”. 

Dlaczego warto w takim przypadku się spieszyć? Z upływem czasu mogą “zacierać się” istotne dla obrazu całej sprawy fakty. Zwróć także uwagę na to, iż firma ubezpieczeniowa ma aż 30 dni na udzielenie odpowiedzi na złożone odwołanie. Co więcej, ma również możliwość wydłużenia tego okresu – oczywiście w uzasadnionych przypadkach.   

Odwołanie od decyzji – jak je napisać?

Pisząc takie odwołanie należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Ich pominięcie może wiązać się z tym, że reklamacja zostanie odrzucona właśnie z powodów formalnych. Pismo reklamacyjne powinno zawierać podstawę prawną. Dlatego należy podać ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. 

Istotne jest oczywiście przedstawienie argumentacji oraz wysokości odszkodowania. To w jaki sposób argumentujesz swój wniosek będzie mieć ogromny wpływ na to, czy reklamacja zostanie uznana czy odrzucona. Pamiętaj, aby w odwołaniu w sprawie odszkodowania umieścić takie dane jak: numer polisy, numer szkody, numer decyzji ubezpieczyciela. Nie bez znaczenia będzie to, czy dołączysz dokumenty świadczące o tym, że to Ty masz racje, a nie ubezpieczyciel. Chodzi tutaj o opinię niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Tutaj jednak musisz spodziewać się dodatkowych kosztów rzędu kilkuset złotych.

Złożenie odwołania – czyli gdzie i jak? Ile trzeba czekać na odpowiedź?

Odwołanie najlepiej złożyć tradycyjną drogą pisemną bądź e-mailowo. Można również w tym celu udać się do najbliższego oddziału firmy ubezpieczeniowej i złożyć odwołanie w formie ustnej lub pisemnej. Kolejną opcją jest także zgłoszenie reklamacji telefonicznie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe na udzielenie Tobie odpowiedzi ma 30 dni. Jest to termin, który jest narzucony przez ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Do całkiem niedawna nie było w ogóle przepisów, które regulowały tą kwestię.

Firma ubezpieczeniowa jednak ma prawo wydłużyć ten okres do nawet 60 dni. W takiej sytuacji jest zobowiązana do poinformowania wnioskodawcy, co jest powodem wydłużenia tego okresu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ubezpieczyciel może to zastosować tylko w uzasadnionych sytuacjach.

Pamiętaj, że jeśli nie otrzymasz odpowiedzi na złożoną reklamację i jakiejkolwiek informacji od ubezpieczyciela, to Twoje odwołanie zostanie automatycznie uznane. 

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie?

Warto skorzystać z pomocy specjalistów ds. odszkodowań z OC sprawcy. Zespół totwojakasa.pl zweryfikuje przedstawiony przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztorys naprawy samochodu. Analiza jest wykonywana bezpłatnie.

W przypadku zaniżeń eksperci proponują dopłatę do odszkodowania, która jest wypłacana nawet w ciągu kilku dni od wypełnienia formalności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.