Praca księgowego

Jak zostać księgowym?

Księgowy to bardzo poważany oraz potrzebny zawód. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się czy nie związać swojej przyszłości właśnie z tą dziedziną. Cieszą perspektywy zawodowe: można podjąć pracę w biurze rachunkowym, w firmach prywatnych czy założyć własną działalność. Jak więc zostać księgowym?

Wykształcenie

Bardzo często osoby wybierające się na studia finanse i rachunkowość ukończyły wcześniej technikum ekonomiczne. Dzięki czteroletniej (a obecnie nawet i po pięcioletniej) nauce często są oni o wiele lepiej przygotowani do nadchodzących wyzwań niż osoby, które zdecydowały się na te studia po liceum. Technikum daje solidne podstawy – czasu na zapoznanie się z zagadnieniami takimi jak zasady podatkowe, zasady prowadzenia rachunkowości, programy komputerowe a także zagadnienia ogólnoekonomiczne jest o wiele więcej, więc i materiał jest rozłożony w czasie i lepiej wytłumaczony. Nie oznacza to jednak, że absolwenci liceów stoją na przegranej pozycji – po prostu muszą się oni liczyć z tym, że będą w trakcie nauczania musieli włożyć więcej wysiłku w nadrobienie materiału.

Dobrze jest ukończyć pięcioletnie studia na kierunku finanse i rachunkowość lub ekonomia z tą specjalizacją i uzyskać tytuł magistra. Jednak należy pamiętać, że księgowy to zawód gdzie ciągłe kształcenie jest konieczne – trzeba śledzić zmieniające się przepisy zarówno w prawie podatkowym, jak i w księgowości, zapoznawać się z aktualizacjami w programach księgowo-kasowych oraz stale poszerzać swą wiedzę na temat różnych branż, w których będziemy obsługiwać klientów.

Dodatkowo bardzo ważne w tym zawodzie są kursy doszkalające. Praktycznie każde zagadnienie może być poruszone na kursie i poszerzone o dodatkową wiedzę, np. sprawy kadrowe. Dobrze, by takie warsztaty były przeprowadzane przez renomowane instytucje.

Wymagania prawne

Aby zostać księgowym trzeba spełnić pewne wymagania prawne. Ze względu na to, że księgowy zajmuje się podatkami, rozliczeniami i ogólnie rzecz ujmując finansami, niezbędne jest aby był wiarygodny i uczciwy. Dlatego też musisz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, przedstawić orzeczenie o niekaralności za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi. Również musisz być czysty od wyroków w kwestii przestępstw skarbowych. Jeżeli chcesz obsługiwać duże firmy, zajmować się pełną rachunkowością i finansami, to ważne byś posiadał ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Od czego zacząć?

Większość osób zaczyna od stażów i praktyk jeszcze na poziomie studiów z finansów i rachunkowości. Następnie zatrudniają się jako młodsi księgowi, gdzie odpowiadają za fakturowanie, księgowanie, pomoc w przygotowaniu bilansów, rachunków miesięcznych – jednym słowem uczą się od starszych kolegów prowadzenia pełnej księgowości. Następnie zostają samodzielnymi księgowymi, którzy mają o wiele szerszy zakres obowiązków: przyrządzanie sprawozdań finansowych, wyliczenia rezerw czy podatku odroczonego, współpraca z Urzędem Skarbowym, ZUS-em czy NBP. Ostatnim, najwyższym szczeblem, jest natomiast stanowisko Głównego Księgowego. Wtedy w grę wchodzi nadzorowanie wszystkich spraw związanych z finansami i szeroko pojętym doradztwem. Taka osoba musi posiadać kilkuletnie doświadczenie oraz być biegłym w zakresie niezbędnych gałęzi prawa, wraz ze wszystkimi dotychczasowymi zmianami.

Choć praca księgowego nie jest łatwa i wymaga ciągłego dokształcania, to jednak osoby, które się na nią decydują, zazwyczaj nie żałują swojego wyboru. Dobra płaca, ciekawe wyzwania oraz różni klienci powodują, że praca daje dużo satysfakcji oraz możliwości realizowania siebie. I wcale nie jest tak nudna, jak mogłoby się wydawać, o czym przekonuje wielu absolwentów kierunku finanse i rachunkowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.