pieniądze

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne jest pewną formą zabezpieczenia w momencie wypadku, zachorowania, urazu, stanu zagrożenia życia, zatrucia, etc. Gwarantuje bowiem bezpłatną opiekę medyczną. Jednak, by móc z niego korzystać, niezbędnym jest opłacanie comiesięcznych składek ubezpieczeniowych.

Rodzaje ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne daje choremu prawo do leczenia, przebywania w szpitalu bądź na uzdrowisku, możliwość rehabilitacji, a także profilaktyki zdrowotnej. W Polsce wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia – obowiązkowe i dobrowolne.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Ten rodzaj ubezpieczenia przysługuje:

 • tym, którzy zatrudnieni są na umowę zlecenie lub umowę o pracę – składkę odprowadza pracodawca lub zleceniodawca (w przypadku umowy zlecenia);
 • osobom, które prowadzą działalność gospodarczą – ci składkę odprowadzają samodzielnie;
 • rolnikom;
 • osobom, które pobierają zasiłek;
 • bezrobotnym, którzy zarejestrowani są w Urzędzie Pracy – za nich składkę odprowadza Urząd Pracy;
 • funkcjonariuszom państwowym – żołnierzom, policjantom;
 • uczniom;
 • duchownym – oni sami odprowadzają składki ubezpieczeniowe;
 • studentom – składki opłaca uczelnia;
 • sędziom, senatorom, posłom;
 • osobom przebywającym na urlopie wychowawczym.

Wysokość składki uzależniona jest od podstawy – najczęściej wynagrodzenia i obliczana jest procentowo. Niezależnie od wysokości danej składki, każdy ubezpieczony ma takie same prawa i korzysta z tych samych świadczeń zdrowotnych.

darmowa pomoc zdrowotna

Z reguły każde ubezpieczenie zaczyna funkcjonować już w momencie zgłoszenia informacji o chęci jego użytkowania, a ustaje po 30 dniach od wygaśnięcia. Oczywiście są wyjątki.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, mogą na własny koszt opłacać składki zdrowotne. Zainteresowani podpisują wówczas indywidualną umowę ubezpieczeniową z Narodowym Funduszem Zdrowia na czas nieokreślony. Po podpisaniu umowy udają się do odpowiedniego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłaszają chęć dobrowolnego korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Wówczas pracownicy ZUS wyliczają wysokość składki, którą regularnie trzeba uiszczać.

Korzyści

Ubezpieczenie zdrowotne daje wszystkim z niego korzystającym możliwość uzyskania świadczeń medycznych. Każdy Polak, niezależnie czy dotknęło go przeziębienie, grypa, anafilaksja, angina, czy coś znacznie poważniejszego, ma pełne prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Wiele niepublicznych ośrodków medycznych, posiada w swej ofercie specjalne pakiety ubezpieczeniowe, które dają możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Jednak tego typu świadczenia są znacznie węższe od tego, co oferuje nam NFZ.

Ponadto można skorzystać z ofert firm ubezpieczeniowych. Tutaj, w odróżnieniu od publicznej propozycji, doświadczymy zapewne znacznie wyższego poziomu obsługi oraz szybszego dostępu do specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.